Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

NirSoft Utilities

NirSoft Utilities

NirSoft Utilities je soubor utilit jak pro uživatele začátečníky, kteří je mohou využít ke zjištění hesel, exportu kontaktů ze Skypu či Outlooku, tak pro pokročilé, kteří je využijí pro zkoumání interních zákoutí svého či jiných počítačů, sledování síťového provozu, detailní rozbor procesů nebo třeba podrobná historie úkonů, které za posledních pár dní na PC udělali. Plná verze - Chip 10/2016.

NirSoft Utilities je známá kolekce přenosných aplikací pro Windows. Naleznete zde stovky utilit pro práci s hesly, programováním, testováním, prací se sítí a další.

NirLauncher je grafické rozhraní, které usnadňuje spouštění jednotlivých utilit. Je jich nepřeberné množství. Vyjmenujeme zde tedy jen některé z těch zajímavějších a pro běžné uživatele použitelnějších:

ProduKey  - Zobrazí klíče od nainstalovaných MS-Office/Windows.
Mail PassView  - Zobrazí e-mailové adresy a k nim zadaná hesla, pokud máte v počítači Mozillu Thunderbird nebo MS Outlook.
Password Security Scanner  - Zobrazí délku a numerickou hodnotu bezpečnosti hesla ze všech uložených hesel v prohlížečích, e-mailových klientech a dalších zdrojů. Výsledky lze poté seřadit dle různých parametrů.
ProcessThreadsView  - Pro pokročilé - Ke zvolenému procesu zobrazí veškeré jeho vlákna a soubory, které proces využívá.
Clipboardic  - Pokud jste si někdy uložili do »CTRL+C« informaci, kterou jste opětovným stiskem této kombinace přemazali, nezoufejte. Clipboardic ukládá veškeré uložení do paměti a nabízí opětovné vyvolání.
LastActivityView  - Zobrazí tisíce posledních akcí, které na vašem počítači proběhly (otevření složek, spuštění souborů, mazání, uložení, instalace).
CurrPorts  - Pro pokročilé - Jak napovídá jméno, CurrPorts zobrazí veškeré otevřené porty na vašem počítači i s aplikacemi, které je využívají.
CurrProcess  - Podobné jako Správce Úloh ve Windows, avšak zobrazuje podstatně více informací. Verzi softwaru, ID procesu, popis, knihovny, které proces využívá i s jejich cestami a spoustu dalších. Procesům lze také například změnit prioritu, různými způsoby je ukončit či pozastavit.
MZHistoryView  - Výpis stránek (možnost seřazení/exportu), které jste navštívili v posledních X dnech ve Firefoxu.
MyUninstaller  - Zobrazí veškeré nainstalované programy, drivery a další a nabídne možnost jejich odinstalace. Proč použít MyUninstaller namísto toho ve Windows? Win mnoho aplikací před uživatelem skrývá. MyUninstaller ukáže opravdu vše.
ShortcutsMan  - Vypíše veškeré zástupce na ploše s cestou k jejich spouštěčům, ikon, klávesové zkratky a zda je zástupce funkční.
SpecialFoldersView  - Windows obsahuje množství speciálních složek (Stažené, Dokumenty, Uživatel, Oblíbené, Plocha), někdy je však těžké či pomalé se k nim rychle dostat. SFV tuto situaci řeší a obsahuje je všechny v přehledném seznamu jednoho okna.
DiskSmartView  - Pro pokročilé - Ukáže veškeré S.M.A.R.T informace o všech vašich discích - jejich název, firmware a informace o stáří, zapsaných datech a možných chybách.

  • Jazyk: anglicky
  • Windows XP/Vista/7/8/8.1/10 (32/64 bit)
  • Bez registrace
Základní obrazovka NirLauncheru obsahuje do kategorií rozdělené nástroje. Těch je něco přes 200. Aplikace spustíte dvojklikem na jejich jméno nebo pravým klikem a zvolením »Run«. Rozsáhlejší popis je možno otevřít při dvojkliku na text ve sloupci »Description«. Utilita CurrProcess nahrazuje klasického Správce Úloh ve Windows. Je však daleko výkonnější. Krom volby priority ukazuje také knihovny načtené zvoleným procesem i s jejich cestami. Informací o procesu je velké množství a při potřebě zvolenou aplikaci ukončit máte několik „kill“ módů, jak toho docílit. Utilita ChromePass dokáže vypsat veškeré stránky, které jste kdy v prohlížeči Chrome (je i obdobná utilita pro Firefox, Operu, IE a Safari) navštívili. Mimo tuto informaci vypíše také přihlašovací údaje (uživatelské jméno / e-mailovou adresu a heslo) v nezašifrované podobě. Dále vás informuje o typu pole uživ. jména a hesla, což se dá využít k automatickému přihlášení z programátorského hlediska.

Tip:  V hlavním okně stiskněte [CTRL] + [F] a vyhledejte potřebnou aplikaci napsáním části jejího jména.
Tip:  Pro zobrazení (mnohdy rozsáhlé) dokumentace klikněte 2x na text ve sloupci »Description«
Tip:  Doporučujeme vyzkoušet aplikaci »VoluMouse«. Jedná se o utilitu, která dokáže ztlumit/zesílit zvuk na PC například otáčením kolečka na myši, pokud je ukazatel na panelu úloh / start nabídce, nebo pokud máte stisknutou zvolenou klávesu. Pokud by vám nefungovala verze z tohoto balíčku, musíte ji manuálně spustit z adresáře »nirsoft_package_1.19.99/NirSoft/Volumouse.exe«.
Tip:  Do NirLauncheru je možno přidat ze stránky http://launcher.nirsoft.net/downloads/index.html také povedený info nástroj »sysinternals«, soubor utilit příkazové řádky »joeware free tools«, nebo výtečné čistící, záchranářské a informační programy firmy Piriform »CCleaner, Defraggler, Recuva, Speccy«.

Seznam všech plných verzí v Chipu 10/2016.


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
Komerční sdělení