Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Plex Media Center

Plex Media Center

Videopůjčovna zdarma na domácí síti? I tak by se dal shrnout popis multimediálního centra Plex – nástroje na sdílení médií. Díky němu budete mít přístup ke svým videím, fotkám a hudbě z jakéhokoli zařízení kdekoli na světě. Free verze - Chip 07/2018.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Konečně můžete mít pocit, že nejste otrokem kopírování a přenášení filmů, fotografií a hudby. Stačí je mít uloženy na jednom místě. Dostanete se k nim odkudkoli.

Plex Media Center je multimediální centrum pro přehrávání hudby, videa, prohlížení fotografií, sledování TV a mnoho dalšího. Součástí aplikace jsou nejen klasické HTPC aplikace, ale přístup je možný k serverům a službám YouTube, Google Picasa, iTunes a mnoha dalším. Program si poradí i s přehráváním multimédií ze síťových disků a dalších zařízení ve vaší domácí síti. Program podporuje všechny nejpoužívanější multimediální formáty. K dispozici je také Plex aplikace pro iPhony, iPady a telefony s operačním systémem Android, se dvěma hlavními funkcemi. Především lze pomocí mobilu ovládat aplikaci Plex Media Center instalovanou v počítači a navíc lze přímo v mobilu nebo na tabletu sledovat filmy a přehrávat hudbu z knihovny Plex media Centra.

Jste-li člověk, který rád kouká na filmy a seriály, avšak neustálé přenášení médií na USB mezi PC, notebookem, chytrou televizí a mobilem vám už leze na nervy, Plex je služba stvořená pro vás. Stačí nainstalovat server, říct mu, která média má sdílet a to je vše. Přístup ke svým domácím filmům máte přes internetový prohlížeč, Roku, Chromecast, ale i například Playstation, Xbox a spoustu jiných zařízení. Pouze otevřete aplikaci, ať jste kdekoli a koukáte. Plex si bude dokonce i pamatovat, kde jste naposled skončili, ať už jste se dívali přes to stejné, nebo jiné zařízení.

Rádi byste na dovolené dokoukali seriál, nebo na návštěvě u kamarádů ukázali soukromé fotky v plné kvalitě, které nemáte na Google Play, či si k práci pustit vaše oblíbená alba? Pak je Plex ta správná volba. Po jednoduché instalaci zvolíte média (filmy, seriály, ostatní videa, hudba, fotky, ...) a počkáte, než je Plex rozezná. Po chvíli budou k dispozici na bezmála 20 platformách, mezi kterými jsou nejznámější Windows, Apple, Android, chytré televize, herní platformy a další. Plex dokáže rozpoznat, jaký film byl přidán do databáze dle jména souboru. Na originálních stránkách je popis, jak má takový název ideálně vypadat. Plex si pak stáhne plakát, začne hrát úvodní znělku, přidá automaticky popis (můžete si zvolit, zda z IMDB nebo třeba i ČSFD), doplní herce a detaily o kvalitě videa. Stejně to pak vypadá i u hudby.

  • Free verze
  • Uveřejněno na Chip DVD 07/2018
  • Info: www.plex.tv
  • Jazyk: česky
  • Windows 7/8/10 (32/64 bit)
  • Bez registrace

Mezi uživatelsky nejpříjemnější věci patří možnost nastavení automaticky stahovaných titulků a pamatování si, kde divák skončil na posledním zařízení. Pokud používáte služby jako je Sonarr, Radarr a další, Plex si nově přidaná média sám integruje do již existující knihovny. Vyzdvihnout musíme také možnost sdílení části své knihovny s jinými Plex účty. Můžete tedy nasdílet svou oblíbenou hudbu a fotky s rodinou, která je shlédne v pohodlí domova v chytré televizi. Takovým ideálním řešením domácího multimediálního centra je mít NAS, na němž budou uložena všechna média, a bude stále zapnutý. Server (zařízení, které bude vysílat média tam, kde se na to budete chtít dívat) je nutné mít alespoň trochu výkonný. Bohužel nestačí ARM procesory, Raspberry PI nebo většina NASů do 6 000 Kč. Řešit je to možno starým počítačem, notebookem, koupí multimediálního NASu, nebo mít server na hlavním počítači se zprovozněným probouzením na dálku. K tomu je třeba veřejné IP adresy a člověka, kdo se v tématice vyzná a ví, jak internet nastavit.

Hlavní stránka Plex Playeru vás vždy přivítá rozkoukanými filmy a novinkami v knihovně. Spodní část informuje o právě přehrávaném médiu, kde lze nastavit jeho kvalita, jazyk dostupných titulků, nebo lze upravit playlist přehrávání. Přidání jednotlivých knihoven je velmi jednoduché. Stačí vybrat typ (filmy jsou individuální, série mohou mít více řad, u ostatních videí se Plex nebude snažit je dle názvu rozeznat) a složky, ve kterých jsou filmy uloženy. V rozšířených možnostech lze specifikovat, zda povolit obrázky, trailery, přiřazení agenta (pro automatické stahování titulků), jaký na knihovnu použít jazyk, odkud brát hodnocení (IMBD, Rotten, Tomatoes, ...), a spoustu dalšího. Popis filmu nebo seriálu obsahuje nalezené hodnocení z IMDB (lze zvolit i jiné), plakát, počet episod, o jakou se jedná řadu, výčet dílů i s jejich názvy, kategorii filmu/seriálu, herce se jmény a fotkami (po kliknutí na jednoho se vyfiltrují všechny vaše média s tímto hercem) a seznam doporučených, velmi podobných filmů, které se nacházejí ve vaší knihovně. Dá se také nastavit, že kdykoli otevřete kartu některého z filmů, začne hrát jeho hlavní melodie na pozadí.

Časově neomezená free verze programu pro neomezený počet zařízení. Placená licence Premium obsahuje oproti bezplatné licenci obsahuje mnoho funkcí navíc:
• Mobilní synchronizace - možnost stahování videí ze serveru do klientských zařízení (notebook, pc, telefon)
• Živá TV a DVR - přístup k živému televiznímu vysílání
• Trailery a extra - trailery, rozhovory a další bonusový obsah automaticky přístupný k vašim sdíleným filmům a seriálům
• Nahrávání z kamery - synchronizace fotek z vašeho mobilního zařízení přímo pro váš server Plex Media
• Automatické tagování fotek - zjednodušené tagování vašich fotek pro rychlejší a přesnější hledání a kategorizaci
• Gracenote Music Magic - identifikace skladeb, hodnocení alb, biografie interpretů a playlisty Plex mix
• Plex Home - možnost připojení více uživatelů u jednoho účtu
• Lyrics - při přehrávání hudby se vám budou zobrazovat texty písní

PREMIUM licenci  s názvem Plex Pass je možno koupit 3 způsoby:
• 5€ (130Kč) měsíčně • 40€ (1000Kč) ročně (vyjde o 20€ levnější než měsíční předplatné) • 120€ (3000Kč) bez časového omezení.

Pokud byste uvažovali, že budete mít jako server váš NAS, je třeba si dát pozor na typ procesoru, který by měl být x86 architektury (AMD nebo Intel) se 2-4 jádry a nejméně 1.3 GHz společně s alespoň 2 GB RAM. Jakýkoli ARM procesor bude zvládat pouze nízkou kvalitu zdrojových věcí (je jedno, do čeho to převádíte). Většina takto výkonných NASů se však prodává nejméně od 8 000 Kč, spíš výše. Doporučujeme si vyhledat vyhlédnutý NAS na internetu, a zda na něm lidé už Plex zkoušeli rozjet. Od nejnovější verze má Plex podporu podcastů. Můžete si přidat i vlastní adresu. Kdykoli pak vyjde nový díl podcastu, Plex vám o tom dá ve svém přehrávači vědět.

Plex vs DLNA  - Možná se ptáte, proč nepoužít protokol DLNA, které má nesporně také výhody. Jeho limitem je omezení na domácí použití, ne vždy 100% spolehlivost a neschopnost transkódovat pouštěné video. Plex vezme například 4K kvalitu a na telefon ji pošle ve kvalitě 720p s minimální datovou zátěží (což lze samozřejmě přednastavit).

Seznam všech plných verzí v Chipu 07/2018

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
¨