Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Prohlížeč Opera

Prohlížeč Opera

Prohlížeč Opera je neprávem opomíjený internetový nástroj nabitý přidanými funkcemi, které uživatelům zpříjemňují surfování a zvýší bezpečnost, a díky integrované nástrojům i objem stahovaných dat. Free verze - Chip 07/2018.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Díky integrovanému blokování reklam a VPN vám náš bezplatný prohlížeč pro Windows zajistí větší rychlost a více soukromí.

Zásadní výhodou technologie VPN je vytvoření datového tunelu mezi počítačem a serverem, v rámci kterého jsou data šifrována. Nezáleží tedy, zda se připojujete v neznámé nezabezpečené Wi-Fi síti, vaše soukromí není ohroženo. I pokud by útočník vaši komunikaci odposlouchával, nebude schopný rozluštit  obsah dat. Použití VPN navíc umožňuje přístup k internetovým službám s regionálním omezením. Browser Opera jako jediný prohlížeč přímo obsahuje integrovaného VPN klienta, který vaše data zabezpečí a anonymizuje prostřednictvím serverů Opera po celém světě. Díky tomu se můžete soustředit na práci a neřešit otázky, jak na internetu pracovat. Prohlížeč vás chrání před podvody a škodlivým softwarem na webu. Opera do svého prohlížeče navíc integrovala i doplněk pro blokování reklam a tak není potřeba dodatečné nic instalovat a obsah stránek se načítá mnohem rychleji. Při využití funkce Opera Turbo dochází ke komprimaci obrázků na internetových stránkách a k další úspoře při stahování dat. A je tu ještě doplněk Batery saver, který šetří výkon procesoru a výdrž baterie – omezuje pohyb a načítání obsahu na otevřených, ale skrytých kartách, pozastavuje nepotřebné plug-iny a animace. Další vychytávkou je možnost přehrávání videí v plovoucím okně nad stránkou, což umožňuje souběžné procházení obsahu internetu bez nutnosti vypínat přehrávané video. Ovládací prvky browseru jsou netradičně v pravé liště. Kromě jiného tam najdete i integrované chatovací klienty služeb Facebook, WhatsUp, Telegram a VKontakte. Stačí tedy jen zadat přihlašovací údaje do těchto sítí a můžete mít své kontakty trvale po ruce, aniž byste museli něco instalovat nebo spouštět.

  • Free verze
  • Uveřejněno na Chip DVD 07/2018
  • Info: www.opera.com
  • Jazyk: česky
  • Windows 7/8/10 (32/64 bit)
  • Bez registrace

Opera existuje i v mobilních verzích pro Android, iOS a také pro počítače s Linuxem a macOS. Zejména u mobilních přístrojů je úspora stahovaných dat při brouzdání významná. Je to způsobeno blokováním reklam a zejména kompresí obrázků a videí v turbo režimu. Mobilní Opera navíc přináší vlastní noční režim pro úlevu očím.

Zapnutí režimu s VPN není v Opeře úplně uživatelsky přívětivé. Je potřeba v menu zvolit spuštění nové karty »Nové soukromé okno«. Případně se naučit zkratku CTRL+SHIFT+N. Blokování reklam najdete v nastavení nebo pod zkratkou ALT+P. Je nutné zapnout i seznamy připravené pro lokální reklamní systémy. Najdete tam i filtr na omezení skriptů pro těžbu kryptoměn. V nastavení najdete i omezení ukládání cookies a nastvení úspory baterie, tapety a postranní lišty. Doplňky pro Operu najdete v hlavním menu pod názvem »Rozšíření«.

S více než 1 000 rozšířeními si můžete Operu snadno přizpůsobit podle sebe. Stáhněte si rozšíření a témata, která se vám líbí, z katalogu doplňků k aplikaci Opera a upravte si prohlížeč podle sebe, aby se vám s ním pracovalo co nejlépe. Díky animovaným tématům můžete oživit i úvodní stránku. Opera přináší nejnovější zprávy na jednom místě, rovnou na úvodní stránce prohlížeče. Upravte si informační kanál podle sebe, abyste si mohli číst o tom, co vás zajímá. K dispozici máte 50 hlavních článků z vašeho regionu, ke kterým můžete přidávat upřednostňované zpravodajské zdroje z celého světa.

Pokud si zaregistrujete účet, můžete synchronizovat prohlížení stránek i hesla na více zařízení. Přepínejte mezi zařízeními a pokračujte tam, kde jste přestali. Záložky, otevřené listy a další data se synchronizují prostřednictvím vašeho účtu. Opera přináší i službu »Flow«, což je malý osobní cloudový prostor pro přenos dat a obrázků mezi zařízeními. A chcete-li mít Operu se všemi nastaveními při ruce na USB disku? Využít můžete přenosnou verzi. Což se hodí všude tam, kde nemáte povoleno instalovat žádné programy (například na veřejných počítačích). Při používání přenosného softwaru na počítači nezůstávají žádné soubory nastavení ani jiná data, vše se ukládá na USB flash disk. Přenosná verze je naprosto plnohodnotnou obdobou nainstalované verze bez kompromisů.

Seznam všech plných verzí v Chipu 07/2018

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
¨