Menu
Časopis Chip

Rescue Disk 10

Rescue Disk 10

Vytvořte si bootovací flash disk se značkovým antivirem a proklepněte svůj počítač bez nutnosti obracet se hned na odborný servis. Open-source - Chip 05/2017.

Pokud je váš systém z ničeho nic pomalý, na vině mohou být viry, které standardní antivir neodhalí. Pomoci může samostatný antivirový systém.

Kaspersky Rescue Disk je bootovatelný antivirový systém, který je navržen pro odvirování počítače bez spuštěných Windows. Taková kontrola je absolutně nejkvalitnější, protože malware se nemůže skrývat v běžících procesech Windows nebo v paměti. Antivirový program si po spuštění stáhne po internetu nejnovější signatury, díky čemuž máte jistotu, že systém s viry bojuje nejmodernějšími zbraněmi. Kromě testu na viry můžete zálohovat vaše soubory na externí nebo síťové disky, připojit se na internet, e-mail nebo FTP server. S potížemi může pomoci i editor systémových registrů. Kaspersky Rescue Disk je samostatný operační systém, který není možné spustit ve Windows. Připraven je jeho ISO soubor a nástroj Rufus pro Windows na vytvoření vlastního bootovacího USB flash disku. Chip DVD je vytvořeno jako bootovací s použitím systému Kaspersky Rescue Disk.

Kaspersky Lab zveřejnil praktické utility, které mohou významně zlepšit chod a bezpečnost vašeho počítače. Kaspersky PC Cleaner je určený pro vyčištění pevného disku a opravu vybraných systémových nastavení včetně zákazu telemetrických funkcí. Kaspersky Software Updater vyhledá a na vyžádání automaticky aktualizuje nainstalované programy v počítači - zejména browsery, multimediální komponenty a nejčastěji „děravé" utility. Kaspersky System Checker (není třeba instalovat) provede důkladnou analýzu operačního systému a diagnostiku možných problémů v systému a nainstalovaných programech.

  • Jazyk: anglicky
  •  Linux (32 bit)
  • Bez registrace

Bootovací flash disk   Kromě ISO obrazu disku Kaspersky Rescue Disk budete potřebovat ještě aplikaci Rufus, pomocí které si z ISO obrazu vytvoříte spouštěcí USB flash disk. Program Rufus se nijak neinstaluje, stačí jej pouze spustit. Také jeho použití je velmi snadné. Připojte k počítači USB flash disk s kapacitou minimálně 1 GB a spusťte aplikaci Rufus. Jako »Zařízení« zvolte zmíněný USB flash disk, v nabídce »Schéma oddílu« ponechejte předvolbu »MBR schéma oddílu pro BIOS nebo UEFI«, souborý systém nechte na FAT32 a po kliknutí na tlačítko vedle předvolby »Obraz ISO« zvolte cestu k ISO obrazu s instalací Kaspersky Rescue Disk. Vytvoření instalačního USB flash disku spustíte tlačítkem »Spustit«, přičemž vás Rufus informuje ještě o tom, že dojde ke smazání všech dat, které se na USB flash disku aktuálně nacházejí. Celý proces pak zabere jen několik minut.

Jako první proveďte aktualizaci antivirových řetězců. Překlikněte na panel »My Update Center« a proveďte »Start Update«. Kaspersky nabízí i další nástroje. Kaspersky Registry Editor (najdete ho na ploše), který vám umožní pročistit systémové registry. Pozor ovšem na to co mažete, nevhodným smazáním byste si mohli odepsat některé programy nebo dokonce i samotný operační systém Windows. Dalším důležitým nástrojem je webový prohlížeč. Rovněž jej najdete na ploše pod názvem »Web browser«. Ten může být užitečný, pokud potřebujete na internetu vyhledat pomoc nebo pokud třeba skončilo skenování virů a potřebujete zjistit, co smazat můžete a co ne.

Chip DVD   Samotný Chip DVD je pomocí systému Kaspersky Rescue Disk vytvořen jako bootovatelný, tzn., že jej stačí vložit do mechaniky, restartovat počítač, a nabootovat. U většiny počítačů stačí při startu počítače mačkat klávesu [F8] nebo [F12], až se objeví seznam disků, ze kterých je možné počítač nabootovat. Zde vyberte svou DVD mechaniku. Pokud tento postup nefunguje, je třeba vejít do nastavení BIOS a DVD mechaniku vybrat jako »First boot device«. Restartujte a dostaňte se tedy do BIOSu (klávesou »Delete«, »F2«, »F10« nebo jiné, univerzální postup pro všechny typy BIOSů bohužel neexistuje) a přejděte do části nazvané »Boot«, »Boot order« nebo podobně. Zde by měl být vidět seznam všech zařízení, ze kterých můžete bootovat. Na první pozici přesuňte optickou mechaniku, změnu uložte a restartujete počítač.

Na bootovací obrazovce si vyberte, v jakém režimu chcete Rescue Disk spustit, nebo zda chcete zobrazit informace či spustit diagnostiku hardwaru. Nejprve zkuste grafický režim, pak teprve textový s klasickým manažerem souborů. V panelu »Objects Scan« zvolte umístění a kliknutím na »Start Objects Scan« spusťte test. Rychlost se odvíjí od velikosti kontrolovaných umístění a vaší hardwarové výbavy. Obvykle se test pohybuje v řádech několika hodin. Kaspersky nabízí i zálohy dat. Stačí připojit nějaké externí médium a pomocí »File manager« na ploše zálohujete, co potřebujete. Vaše disky najdete ve složce mnt/. Práce se soubory je stejná jako ve Windows průzkumníku.

Utility pro Windows   Kaspersky vypustil praktické utility, které mohou významně zlepšit chod a bezpečnost vašeho počítače. Kaspersky PC Cleaner je určený pro vyčištění pevného disku a opravu vybraných systémových nastavení včetně zákazu telemetrických funkcí. Kaspersky Software Updater vyhledá a na vyžádání automaticky aktualizuje nainstalované programy v počítači. Kaspersky System Checker (není třeba instalovat) provede důkladnou analýzu operačního systému a diagnostiku možných problémů se škodlivými programy. Kaspersky Anti-Ransomware Tool (instalace) je bezplatný software, který nabízí kompletní ochranu proti ransomware pro korporátní i domácí uživatele. Díky technologiím Kaspersky Security Network (KSN) a System Watcher dokáže rozpoznat schémata chování ransomwaru a ochránit koncové body v operačním systému Windows. Unikátní vlastnosti System Watcheru umožňují například blokovat nebo napravit škodlivé změny.

Seznam všech plných verzí v Chipu 05/2017.


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání