Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Thunderbird

Thunderbird

Thunderbird je kvalitní poštovní klient, který dokáže spojit více e-mailových schránek do jednoho místa a umožní zprávy prohlížet i bez internetového připojení. Open-source - Chip 04/2019.

Pokud používáte pro elektronickou poštu především počítač, oceníte program, který vám zrychlí vyhledávání a manipulaci se zprávami a kontakty i plánováním událostí a úkolů.

Thunderbird je e-mailový klient s výkonným antispamem, který je dobrou náhradou MS Outlook. Obsahuje kalendář pro organizaci času, chat, správu úkolů a kontaktů. Program může spravovat i více účtů zároveň (Seznam, Gmail, Centrum, Microsoft...) a nabízí výkonné funkce jako je rychlé hledání, pokročilé filtrování zpráv, řazení zpráv do skupin a možnost označení zpráv, která pomáhá třídit a hledat zprávy. Thunderbird podporuje protokoly POP, kdy se zprávy stahují na počítač a lze je číst i bez internetu, i protokol IMAP, ve kterém komunikace zůstává na poštovním serveru. Velice praktické jsou funkce oznámení příchodu nové zprávy. Z modulů pro plánování času uveďme »Kalendář«, který lze například propojit s účtem na Gmailu a ten pak oznamuje nadcházející akce a úkoly. Hojně využívaný je i chat klient pro diskuze v reálném čase pomocí protokolu Google Talk, IRC, Twitter a XMPP. S ohledem na  bezpečnost Thunderbird nestahuje automaticky nebezpečné přílohy a nespouští škodlivý kód. U neověřených e-mailových adres pro jistotu program zakazuje i načítání obrázků a pokud se mu zdá, že se jedná o potenciální podvodný e-mail, varuje červeným příznakem uživatele. Je na rozhodnutí každého, zda programu potvrdí, že je zpráva v pořádku a bezpečná, aby se příště toto oznámení již nezobrazovalo.

  • Jazyk: česky
  • Windows XP/Vista/7/8/10 (32/64 bit)
  • MacOS 10.8 a vyšší
  • Linux
  • Bez registrace

Časově neomezená open-source verze programu včetně možnosti updatu. Licence je určena pro nekomerční i komerční počítače.

Hlavní okno se standardním rozmístěním panelů. Vlevo jsou e-mailové účty s obvyklými složkami (doručená, odeslaná, koš, …), po rozkliknutí je uprostřed nahoře seznam veškerých e-mailů a dole samotná správa. Pokud je Thunderbird spojen s kalendářem, v pravé části nadcházející události. Formátovat text nové zprávy můžete pomocí klávesových zkratek (podobně jako ve Wordu), po stažení doplňku lze kontrolovat i pravopis (libovolného jazyka), přidání příloh je usnadněné pouhým přetažením, popřípadě volbou vpravo nahoře. Thunderbird také podporuje odesílání certifikovaných a šifrovaných e-mailů s elektronickým podpisem. Jeden z nejsilnějších důvodů, proč používat e-mailového klienta, je možnost vyhledávat napříč všemi účty. Jestliže máte šest e-mailových adres a hledáte zprávu z minulého roku, Thunderbird je roztřídí na odeslané/přijaté od lidí, složky, účty, nebo zda se hledané slovo nenacházelo v přílohách.

Thunderbird dovede kontrolovat pravopis. Pokud zobrazíte okno nového e-mailu, zvolte nahoře »Pravopis«, pod textem »Jazyk« vyberte z menu »Získat další« a v novém okně klepněte u Czech na »Stáhnout slovník«, poté »Přidat do aplikace Thunderbird« a »Nainstalovat«. Nyní lze již pod textem »Jazyk« vybrat Češtinu, poté okno zavřete. Po restartu programu budou veškeré vaše zprávy automaticky kontrolovány. Funkci lze samozřejmě vypnout nebo přepnout na jiný jazyk.

Jestliže vlastníte podpisový certifikát, zprávy můžete posílat šifrované či elektronicky podepsané.

Seznam všech plných verzí v Chipu 04/2019

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
Komerční sdělení