Menu
Časopis Chip

VirtualBox 6.0

VirtualBox 6.0

VirtualBox 6.0 | Krabice: koláž CHIPu

Oracle VirtualBox představuje nejdostupnější a zároveň jedno z nejlepších řešení, kde můžete zcela bez rizika vyzkoušet nové operační systémy a aplikace. Open-source - Chip 03/2019.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Během okamžiku si v průvodci nastavením snadno vytvoříte virtuální počítač, do kterého pak běžným způsobem nainstalujete operační systém.

Mnozí uživatelé Windows 10 už jsou tak obezřetní, že si před instalací velkých aktualizací zkoušejí nové chování Windows. Jiní uživatelé zase potřebují XP pro spouštění starých programů nebo by rádi vyzkoušeli neznámé programy nebo Linux bez obavy o svá data. Pro všechny se hodí virtuální počítač. Ve zkratce je to program, který nasimuluje virtuální hardware, do kterého lze pak naprosto běžným způsobem nainstalovat operační systém. Z pohledu hostitelského počítače je virtuální počítač interpretován jedním souborem s velikostí pevného disku virtuálního počítače. Moderní virtuální počítače lze přizpůsobovat potřebám, takže například na jednom monitoru můžete mít původní operační systém a na druhém virtuální počítač v bezešvém režimu, takže prakticky nepoznáte, že neběží na reálném hardwaru. Také lze například používat společnou sdílenou schránku nebo složku s hostitelským počítačem, kde si lze předávat data. Což se ale samozřejmě nedoporučuje, pokud chcete experimentovat s neznámými nebo zavirovanými programy. Virtualizaci používají i uživatelé Linuxu, kteří potřebují občas využít Windows programy jako je např. Outlook, Microsoft Office, Skype nebo programátorské prostředí či otestovat své programy nebo weby ve Windows. Mezi výhody virtuálních systémů je jejich možnost uložení stavu (zamrazení) a zkopírování/přenesení jinam. Popřípadě pokud máte nastaveny průběžné zálohy a systém je například nakažen virem, tak ho smažete a spustíte verzi z předchozího dne. Můžete tedy experimentovat bez strachu z důsledků.

VirtualBox 6.0 dospěl do funkčnosti jiných profesionálních řešení a umožňuje vše výše popsané včetně spuštění více operačních systémů najednou. Vše je dané pouze výkonem a velikostí paměti hostitelského stroje. V nastavení si lze pohrát s přidělením počtu jader CPU, RAM paměti, video paměti, 2D/3D akcelerace apod. Mnoho praktických funkcí přinese instalace doplňku »Guest Additions«. Například systém mění rozlišení dle toho, jak moc roztáhnete/zmenšíte okno VirtualBoxu.

  • Jazyk: česky
  • Windows XP/Vista/7/8/10 (32/64 bit)
  • Bez registrace

Časově neomezená open-source verze programu, včetně možnosti updatu. 

Ovládací konzole ViortualBoxu se seznamem virtuálních strojů. Lze jich mít neomezené množství, limit je jen velikost vašeho disku. Přes záložku »Tools« lze velmi jednoduše zvětšovat disk, kopírovat obrazy, dělat zálohy a chystat systém na migraci do jiného počítače s VirtualBoxem. Virtuální počítače se dají i snadno klonovat. Hlavní nastavení individuálního virtuálního systému. Doporučené hodnoty jsou vizuálně barevně odlišené, lze nastavit počet procesorů, paměti RAM a videa, zda zpřístupnit 3D akceleraci, rozšířit místo na disku, specifikovat chování sítě (NAT, Bridge) nebo vytvořit sdílenou složku. V nastavení USB je možné přepnout mezi verzí 1, 2 (defaultně) nebo 3 (s přídavky hosta). Po spuštění nového systému doporučujeme nainstalovat přídavky hosta přímo ve virtuálním systému »Guest Additions«. V menu zařízení nejprve klikněte na »Vložit obraz CD disku Přídavky pro hosta«. Následně se ve virtuální mechanice objeví obsah, a vy spusťte instalaci pomocí »VBoxWindowsAdditions«.

Kdo VirtualBox zná, bude ho zajímat soupis novinek verze 6.0: Nově je možnost exportovat virtuální systém do Oracle Cloud Infrastructure, přepracované grafické rozhraní, vylepšena rychlost přenosu souborů přes sdílené složky, vylepšena podpora pro vysoké rozlišení (např. 4K nebo 200-400% zvětšení) a podpora funkčnosti 3D grafiky, přidána podpora emulace VMSVGA, opraveny problémy a vylepšena práce s nahráváním zvuku a videa, podpora jádra Linuxu 4.20.

Příklad vytvoření virtuálního systému Zorin OS

• Na oficiální stránce https://zorinos.com/download stáhněte 64bitovou verzi Zorin OS (soubor ISO)

• Ve spuštěním VirtualBoxu je třeba kliknout na »Nový« (CTRL+N)
- Name: Zorin OS. Typ: Linux. Verze: Other Linux (64bit)
- Machine Folder: umístění, kde se bude systém nacházet. Doporučujeme alespoň 20 GB volného místa.
- Množství RAM. Doporučujeme minimálně 2-4 GB
- Pevný disk »Vytvořit nový virtuální disk« typu »VDI« a vybrat »Dynamicky alokované« nastavení, které nezabere všechno místo najednou, ale bude ho přidělovat dle potřeby. Velikost disku doporučujeme nastavit 20 GB, kdykoli se dá zvětšit.

• Doplňkové nastavení: klikněte na oranžovou matici »Nastavení«
Záložky
  - Obecné - Pokročilé - Sdílená schránka: Obousměrně, Táhni a pusť: Obousměrně
  - Systém - Procesor: Přidělit alespoň 2 jádra
  - Systém - Základní deska: Ukazovací zařízení - USB Tablet (jinak nejde vidět myš)
  - Obrazovka - Obrazovka: Video paměť zvýšit na 64 MB a zaškrtnout povolení 2D a 3D akcelerace
  - Úložiště - Řadič IDE - Žádný - Vybrat modrý disk vpravo a zadat cestu ke stáhnutému ISO obrazu Zorin OS

Nyní virtuální systém spusťte. Vyskočí bootovací obrazovka a spustí se boot operačního systému z ISO souboru, je to stejné jako když instalujete systém na reálný počítač. Pomatujte, že klávesa pravý CTRL, řeší mnoho klávesových zkratek a v ovládání VirtualBoxu je označena jako HOST. Například uvolňuje i myš z virtuálního počítače při instalaci OS.

• Po spuštění nového systému doporučujeme nainstalovat přídavky hosta přímo ve virtuálním systému »Guest Additions«. V menu zařízení nejprve klikněte na »Vložit obraz CD disku Přídavky pro hosta«. Následně se ve virtuální mechanice objeví obsah, a vy spusťte instalaci pomocí »VBoxWindowsAdditions«.

Seznam všech plných verzí v Chipu 03/2019

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení