Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

VLC 3.0

VLC 3.0

Multimediální přehrávač VLC se konečně dočkal nové verze, která přináší řadu užitečných vylepšení a sleduje aktuální trend 4K či 360° videa. Freeware verze - Chip 04/2018.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Žádný z několika multimediálních přehrávačů vestavěných v operačním systému Windows 10 nesahá open-source aplikaci VLC ani po kotníky.

Multimediální přehrávač VLC rozhodně nevyniká designem svého uživatelského rozhraní, ale pokud je o funkce, jen těžko mu může nějaká jiná aplikace tohoto typu konkurovat. Nyní byla navíc po několika letech pomalého vývoje uvolněna zbrusu nová verze s označením 3.0, ve které najdeme řadu funkčních vylepšení. Tradičně můžete počítat s tím, že VLC přehraje bez nutnosti instalace dalších kodeků všechny více i méně běžné formáty videa a zvuku – nově navíc včetně hardwarového dekódování videa v rozlišení 4K a 8K i videozáznamů s HDR a 10bitovou barevnou hloubkou. Nechybí ani podpora přehrávání 360° videí, 3D zvuku a samozřejmě i videí kódovaných v moderním formátu HEVC. Majitele Chromecastů potěší jistě i podpora streamování videí přes protokol Cast, který používá i řada dalších zařízení z oblasti spotřební elektroniky. Drobných vylepšení je ještě celá řada.

  • Jazyk: česky
  • Windows 7/8/10 (32/64 bit)
  • On-line registrace

Časově neomezená freewarová verze programu.

Během instalace určitě neuděláte chybu, pokud jako způsob instalace zvolíte možnost »Plná«. Instalátor VLC použije všechny komponenty a datový objem programu je oproti variantě »Minimální« naprosto zanedbatelný. Samozřejmě si můžete způsob instalace upravit přesně podle svých potřeb. Dopravní kužel jako ikona a tradičně strohé uživatelské rozhraní: veškerá síla přehrávače VLC se skrývá pod povrchem. VLC si poradí téměř s jakýmkoli formátem, sáhne si pro video na NAS server, přehrává streamy z internetu a umí třeba i ukládat videa z YouTube na disk počítače. VLC umožňuje rozsáhlým způsobem upravovat obrazovou i zvukovou stopu videa a také synchronizovat obraz se zvukem či s titulky. V nastavení na kartě »Pokročilé« najdete celou řadu efektů a filtrů, včetně třeba i anaglyfního 3D zobrazení videa.

Přehrávač VLC je open-source aplikace, která je dostupná nejen pro platformy PC, Mac a Linux, ale můžete si jej instalovat také do svého smartphonu či tabletu s Androidem či iOS. Také v mobilních zařízeních nabídne VLC pokročilé funkce na přehrávání filmů s různými zvukovými stopami či titulky i hardwarovou akceleraci a streamování Chromecastu. VLC najdete dokonce i v Microsoft Store, obchodu s aplikacemi pro tablety a hybridy s Windows 10.

Seznam všech plných verzí v Chipu 04/2018

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
¨