Menu
CHIP Speedtest

PRÁVĚ V PRODEJI

Připravujeme pro Chip 3/2015: Dostupné LTE smartphony

10.02.2015 16:05 | Pavel Trousil
Připravujeme pro Chip 3/2015: Dostupné LTE smartphony

Rychlé internetové připojení LTE bylo dříve doménou drahých top modelů. Nyní se ale tato technologie postupně dostává i do dostupnějších smartphonů. My jsme otestovali patnáct modelů s cenou do 7 000 Kč. 

lte-nahled Smartphony už řadě uživatelů neslouží primárně k telefonování, ale i k přístupu k sociálním sítím a na internet. Důležitější než volání a psaní SMS jsou pro ně služby, jako vyhledání dopravního spojení, sdílení příspěvků na sociálních sítích, kontrola statusu, přehrávání hudby a videoklipů nebo třeba hledání v mapách a podobně. A k tomu je potřeba mít rychlé internetové připojení.

V mobilní síti třetí generace (3G) je však možné dosáhnout maximální rychlosti downloadu 2 Mb/s a v síti označované jako 3,5G lze pomocí technologie HSPA+ dosáhnout maximálně 42 Mb/s. To je ale teoretická maximální rychlost a v praxi je připojení mnohem pomalejší. Mobilní operátoři proto pracují na vybudování mnohem rychlejší mobilní sítě čtvrté generace (4G), kdy lze pomocí technologie LTE (z anglického Long Term Evolution) dosáhnout rychlosti downloadu až 150 Mb/s.

Pokrytí touto sítí zatím není dostatečné a připojíte se většinou jen ve větších aglomeracích a na dálnici. Snad se ale blýská na lepší časy – mobilní operátoři O2 a T-Mobile se totiž dohodli na spolupráci při šíření sítě LTE a společně chtějí letos pokrýt rychlým internetem většinu území České republiky. Nově budovaná síť pro rychlý mobilní internet bude v první fázi nabízet rychlost 75 Mb/s pro stahování dat a 25 Mb/s pro upload. Všichni tři operátoři plánují do rozvoje LTE investovat dohromady až 40 miliard korun. Pokrytí rychlým internetem jednotlivých operátorů najdete na jejich webových stránkách.

Abyste si však mohli užívat rychlé mobilní připojení, potřebujete chytrý telefon s podporou technologie LTE. Tu ale v minulosti nabízely jen špičkové smartphony s pořizovací cenou nad 10 000 Kč, které jsou pro většinu zájemců o rychlý telefon cenově nedostupné. Naštěstí se v poslední době podpora LTE dostává i do cenově přístupnější modelů, případně rychle klesá cena dříve hi-endových modelů. V Chipu 3/2015 najdete srovnávací test smartphonů s LTE a cenou do 7 000 Kč.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
Komerční sdělení