Pořídili jste si nový mobil? Uživatelé při zprovozňování často opakují stejné chyby – vy už ne
Nový software, nové funkce, změněný design: nový mobil přináší mnoho radosti a zajímavé…
Zpomalený notebook dokáže potrápit nervy nejen u hraní her, ale i u běžné práce. Nemusíte ho ale hned vyhazovat z okna a pořizovat nový. I starší notebook dokážete zrychlit. A ve většině případů vás to nebude ani nic stát. Přečtěte si tipy, jak zrychlit notebook, které můžete rovnou vyzkoušet.
Otřepaná rada, ale tahle jednoduchá poučka skutečně dokáže vyřešit spoustu neduhů.
Občas se notebook zasekne, ale pořádný restart ho z jeho letargie dokáže probudit. Zpomalení notebooku může mít na svědomí i to, že běží zapnutý celé dny a dáváte ho pouze do režimu spánku. Pokud se vám notebook „seká“, zkuste jako první krok restart.
Restartem se totiž vymažou data z RAMky, která může být jednoduše přehlcená požadavky. Během práce se do ní ukládají všechna data a pokud dlouho notebook nevypnete, zaplní se a notebook nestíhá.
Zvlášť pokud máte herní notebook, určitě se hodí i před spuštěním náročnější hry provést restart. RAMku tak vyčistíte a hra se vám pak načte rychleji.
Jednou za čas si vyhraďte čas na generální úklid a notebook pořádně vyčistěte. Zbytečné programy, aplikace a soubory často jen zabírají místo, berou výpočetní výkon a zpomalují celý systém.
Aplikace můžete projít ručně a vyhodnotit, co máte nainstalované nebo stažené zbytečně a toho se zbavit.
Do paměti se ale ukládá i plno na první pohled nenápadných dat. Jsou to různé dočasné soubory, které si nataháte během prohlížení webových stránek ale i při běžné práci.
Na efektivní odstranění takového balastu se hodí speciální programy. Například CCleaner, který je celý v češtině a jednoduchý na ovládání. Dokáže notebook snadno vyčistit během pár minut od nepotřebných programů a souborů.
Pokud si rádi otevíráte desítky oken v prohlížeči současně, pamatujte na to, že i na tyhle operace potřebuje notebook výkon. Webové stránky a aplikace jsou stále složitější a spotřebovávají opravdu hodně RAMky.
Proto pokud máte notebook s menší kapacitou RAM, snažte se držet svůj prohlížeč čistý. Mrkněte také na různé rozšíření a doplňky, které mohou výkon notebooku zpomalovat. Ty, které nevyužíváte, klidně odinstalujte.
Pokud všechno ostatní selže, vyměňte disk. Zvlášť u starší mašiny, která mele z posledních sil, vás může nový disk zachránit. Pokud máte v notebooku ještě klasický HDD disk, tak vás výměna za nový SSD disk příjemně překvapí.
U nových notebooků už se s HDD disky prakticky nesetkáte. Ať už se podíváte na notebooky jakýchkoli značek, v naprosté většině převažují SSD disky. Například notebooky Asus už ani s klasickým se HDD diskem neseženete.
Hlavní výhody, které nabízí SSD disky:
Snad jedinou nevýhodou oproti klasickým HDD diskům je vyšší pořizovací cena. Pořád vás ale výměna disku vyjde na mnohem méně než pořízení nového notebooku.
Nový software, nové funkce, změněný design: nový mobil přináší mnoho radosti a zajímavé…
Zajímalo by vás, jaké informace o vašem uživatelském účtu si WhatsApp ukládá? Tak si o ně…
Online služba VirusTotal pomocí několika desítek virových skenerů prověří soubory na…
Po několika minutách brouzdání na internetu se z okna prohlížeče stane smetiště panelů, kde…
Technologické firmy redukují počty svých zaměstnanců, včetně Microsoftu. Lidé z oboru se…
Humanoidní robot Atlas společnosti Boston Dynamics umí tančit, umí parkour a nyní také…
Propouštění v technologické branži nebere konce. Nyní oznámil také hardwarový a softwarový…
Firma, se kterou je spjato jméno Elona Muska, skončila už třetí rok po sobě v černých číslech…