Menu

4 jednoduché tipy, jak zrychlit notebook

18.12.2022 20:26 | Komerční sdělení
AD
4 jednoduché tipy, jak zrychlit notebook

Zpomalený notebook dokáže potrápit nervy nejen u hraní her, ale i u běžné práce. Nemusíte ho ale hned vyhazovat z okna a pořizovat nový. I starší notebook dokážete zrychlit. A ve většině případů vás to nebude ani nic stát. Přečtěte si tipy, jak zrychlit notebook, které můžete rovnou vyzkoušet.

Zkoušeli jste ho vypnout a zapnout?

Otřepaná rada, ale tahle jednoduchá poučka skutečně dokáže vyřešit spoustu neduhů.

Občas se notebook zasekne, ale pořádný restart ho z jeho letargie dokáže probudit. Zpomalení notebooku může mít na svědomí i to, že běží zapnutý celé dny a dáváte ho pouze do režimu spánku. Pokud se vám notebook „seká“, zkuste jako první krok restart.

Restartem se totiž vymažou data z RAMky, která může být jednoduše přehlcená požadavky. Během práce se do ní ukládají všechna data a pokud dlouho notebook nevypnete, zaplní se a notebook nestíhá.

Zvlášť pokud máte herní notebook, určitě se hodí i před spuštěním náročnější hry provést restart. RAMku tak vyčistíte a hra se vám pak načte rychleji.

Zbavte se zbytečných programů a souborů

Jednou za čas si vyhraďte čas na generální úklid a notebook pořádně vyčistěte. Zbytečné programy, aplikace a soubory často jen zabírají místo, berou výpočetní výkon a zpomalují celý systém.

Aplikace můžete projít ručně a vyhodnotit, co máte nainstalované nebo stažené zbytečně a toho se zbavit.

Do paměti se ale ukládá i plno na první pohled nenápadných dat. Jsou to různé dočasné soubory, které si nataháte během prohlížení webových stránek ale i při běžné práci.

Na efektivní odstranění takového balastu se hodí speciální programy. Například CCleaner, který je celý v češtině a jednoduchý na ovládání. Dokáže notebook snadno vyčistit během pár minut od nepotřebných programů a souborů.

ew-seoclanek-4tipyjakzrychlitnotebook-chip-cz-2

Nezahlcujte tolik svůj prohlížeč

Pokud si rádi otevíráte desítky oken v prohlížeči současně, pamatujte na to, že i na tyhle operace potřebuje notebook výkon. Webové stránky a aplikace jsou stále složitější a spotřebovávají opravdu hodně RAMky.

Proto pokud máte notebook s menší kapacitou RAM, snažte se držet svůj prohlížeč čistý. Mrkněte také na různé rozšíření a doplňky, které mohou výkon notebooku zpomalovat. Ty, které nevyužíváte, klidně odinstalujte.

Výměna disku: Vsaďte na rychlejší SSD

Pokud všechno ostatní selže, vyměňte disk.  Zvlášť u starší mašiny, která mele z posledních sil, vás může nový disk zachránit. Pokud máte v notebooku ještě klasický HDD disk, tak vás výměna za nový SSD disk příjemně překvapí.

U nových notebooků už se s HDD disky prakticky nesetkáte. Ať už se podíváte na notebooky jakýchkoli značek, v naprosté většině převažují SSD disky. Například notebooky Asus už ani s klasickým se HDD diskem neseženete.

Hlavní výhody, které nabízí SSD disky:

  • vyšší rychlost čtení a přenosu dat,
  • delší životnost,
  • nulová hlučnost,
  • menší náchylnost vůči mechanickému poškození.

Snad jedinou nevýhodou oproti klasickým HDD diskům je vyšší pořizovací cena. Pořád vás ale výměna disku vyjde na mnohem méně než pořízení nového notebooku.

Měření


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení