Menu

Ani půjčku na cokoli si neberte na cokoli: Na co si (ne)půjčovat?

01.11.2021 12:55 | Komerční sdělení
Ani půjčku na cokoli si neberte na cokoli: Na co si (ne)půjčovat?

Bance je u půjčky na cokoliv opravdu jedno, na co peníze použijete. Vám by to ale rozhodně jedno být nemělo. Kdy si například financování klasickým spotřebitelským úvěrem opravdu dobře rozmyslet?

Nový průzkum České bankovní asociace uvádí, že aspoň jednu půjčku splácí 43 % Čechů. Není na tom nic špatného a většina lidí svým závazkům bez problémů dostojí. Hlavně proto, že si úvěr, třeba půjčku na cokoliv, vezmou po zralé úvaze a pro peníze mají smysluplné využití.

Bohužel, 11 % českých dlužníků je zadlužených rizikově. To znamená, že kvůli vysokým splátkám nedokážou nic ušetřit, splácí více půjček najednou nebo si dokonce půjčují na splácení jiných úvěrů. Na začátku všech problémů přitom může být jediné neuvážené rozhodnutí – vzít si půjčku na něco, co zase tolik nepotřebujete.

Dovolená a bohaté Vánoce na vás klidně rok počkají

Už téměř 100 let starý americký bonmot říká: „Příliš mnoho lidí utrácí peníze, které nevydělali, za věci, které nepotřebují, aby udělali dojem na lidi, které nemají rádi.“ Pravdivé a stále aktuální, viďte. Spousta lidí si drahou dovolenou neodpustí právě kvůli tomu, aby udělali dojem na okolí. Naštěstí ne všichni. Podle průzkumů je dovolená první věcí, kterou lidé obětují, když mají hluboko do kapsy.

Ekonomům a finančním poradcům vstávají vlasy na hlavě hrůzou také z předvánočních půjček.  Přesto se každý šestnáctý Čech před Vánoci zadluží. Zatímco ale radost z dárků často vydrží jen chvíli, splátky se s vámi potáhnou dlouhé měsíce.

obr1-optimized
Půjčit si na novou pračku? To je v pořádku. Ale půjčit si na zbytečně drahou televizi nebo třeba nový model telefonu je zbytečné a nezodpovědné.

Lepší je si počkat. Na radosti z koupání v moři a z dárků je kouzelné to, že si je skvěle užijete i za pár měsíců nebo za rok. Do té doby si alespoň na jedno můžete našetřit z výplaty a nebudete si muset půjčovat.

Půjčkou na cokoliv nesplácejte další půjčky 

Spoléhat na půjčku na cokoliv jako na řešení problémů se splácením jiných půjček, to je také špatný nápad. Bezesporu ještě horší než zmíněné předvánoční půjčky.  A proč to opravdu nedává smysl?

   1. Můžete mít problém půjčku vůbec získat

Při žádosti o půjčku zkoumá banka a všichni ostatní důvěryhodní poskytovatelé půjček vaši bonitu. Tedy to, jestli jste schopní pravidelně a včas splácet. A nedostatečné příjmy a záznamy v registrech vašemu bonitnímu skóre moc nepomáhají

   2.  Problémy se splácením nevyřešíte, jen oddálíte

Vytloukat půjčku půjčkou jako klín klínem je cesta do pekel. Přesněji řečeno do dluhové pasti. Čím déle budete řešení svých dluhů takto oddalovat, tím horší budou následky.

   3.  Existuje vhodnější řešení – konsolidace

Sloučení půjček, tedy konsolidací, můžete ušetřit na poplatcích, některé nabídky konsolidace bývají dokonce výrazně výhodnější než vaše současné půjčky. Jestli se vám konsolidace vyplatí, zjistíte v kalkulačce konsolidací půjček.

obr2-optimized
I půjčka na auto je v pořádku – pokud ho potřebujete třeba ke každodennímu dojíždění do práce.

Zlaté pravidlo: Půjčte si na neodkladné věci, které vydrží dlouho

Když už si vzít půjčku na cokoliv, tak na to, co opravdu potřebujete a co vám vydrží i dlouho potom, co to splatíte. Může to být třeba nákup nebo oprava auta, kterým jezdíte do práce. Nebo nutná rekonstrukce bytu a nová pračka, když ta stará definitivně „klekne“. Zkrátka věci, bez kterých jinak nemůžete normálně fungovat.

Jakmile dojdete k tomu, že si opravdu musíte půjčit, zjistěte si, o kolik půjčenou částku přeplatíte a jaké další poplatky se k půjčce vážou. Už od počátku tak budete vědět, jak vysoký dluh zatíží rozpočet vaší domácnosti. Při porovnávání půjček mezi sebou sledujte hlavně údaj RPSN (roční procentní sazba nákladů), u které platí pravidlo „čím nižší, tím lepší“. A pozor si dejte také na skryté podmínky, které méně seriózní finanční instituce rády schovávají do textů uvedených velmi malým písmem.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.