Menu
CHIP Speedtest

Excel 2016: Podrobný průvodce uživatele

17.03.2017 09:42 | Janovský BD
Excel 2016: Podrobný průvodce uživatele

 "Hodně šachových škol vás učí tahat figurkami. Jen málo z nich vás naučí strategii jak vyhrát." Těmito slovy uvádí Miroslav Navarrů svou novou knihu o Excelu 2016, která vyšla v nakladatelství Grada na přelomu loňského a letošního roku. Knihu lze zařadit mezi příručky, které začínajícím uživatelům vysvětlí naprosté základy práce s Excelem, ale text v délce takřka dvě stě padesáti stran již dovoluje vstoupit do tématu natolik podrobně, že z něj zajímavé fígly dokáží čerpat i již zkušenější uživatelé.

 V běžné praxi se lze stále setkat s lidmi, kteří ještě pracují se staršími verzemi Excelu. Přestože se kniha zaměřuje na nejnovější verzi vydanou v roce 2016, představí v úvodních kapitolách práci v prostředí Ribbon. Autor se tak chce přiblížit uživatelům, kteří právě aktualizují svůj kancelářský balíček.

Hned v kapitole o formátování tabulek autor upřednostňuje tzv. styly tabulek, jejichž použitím lze graficky jednotlivé buňky zpřehlednit. Program nabízí celou škálu přednastavených formátování, která lze snadno upravit a uložit. Lze si tak zjednodušit práci i v jiné tabulce. Více než padesát stran knihy je věnováno vzorcům a funkcím, které lze bez nadsázky považovat za důvod, proč tabulkové programy používáme. K setřídění složitějších seznamů, nebo údajů z více tabulek poslouží kontingenční tabulky. Nechybí vysvětlení, jak data řadit, nebo jak používat funkci Souhrn, která se hodí pro počítání mezisoučtů. Možná trochu překvapivě se autor zabývá Rozložením stránky a detailním nastavením tisku rozsáhlých tabulek. Když uvážíme, jak často uživatelé bojují právě s tím, aby se jim celá tabulka vešla na stránku, jsou tyto rady doslova k nezaplacení. Nechybí ani vysvětlení, jak vytvořit přehledný graf. Závěrečná část knihy nazvaná Usnadněte si práci najde své příznivce mezi zkušenými uživateli, kteří se zde naučí používat ovládací prvky známé z formulářů, přenášení tabulek z Excelu do jiných programů, zjišťování duplicit, nebo vytvoření věčného kalendáře.

Na stránkách nakladatelství Grada lze zdarma stáhnout ke každé každé kapitole příklady a vše si tak vyzkoušet.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání