Menu

Platíte za svůj server v datacentru příliš moc?

21.09.2016 00:01 | Aleš Přistál
Platíte za svůj server v datacentru příliš moc?

Většina zákazníků platí za umístění serveru v datacentru zbytečně moc a ani o tom neví. Hostingové společnosti 
si částky určují neprůhledně, a tak není šance zjistit, za co vlastně platíte. Kdyby to rozepsaly, viděli byste jednu zbytečně vysokou položku. Elektřinu.

Hostingy si obvykle účtují elektřinu podle štítkového údaje serveru nebo tabulkového zařazení. To ale málokdy odpovídá skutečnosti, protože každý server je specifický a tím pádem se liší i spotřeba. Samozřejmě se to dá měřit konkrétně pro každý server, ale čeští poskytovatelé na to nejsou vybavení. Výjimku v tomto případě představuje společnost Coolhousing, na jejímž řešení si můžeme krásně ukázat, jak reálná spotřeba v praxi serverhostingu funguje.

Situaci řeší inteligentní zásuvky

V datovém centru Coolhousing mají nainstalované inteligentní zásuvky, které umí monitorovat spotřebu, odběr, napětí a příkon. Údaje se ukládají na straně Coolhousingu, ale přístup k nim mají i koncoví zákazníci. Vidí je ve formě grafů ve svém ControlPanelu. Připravené jsou denní, týdenní i měsíční záznamy. K výpočtu ceny za spotřebu je využíván měsíční údaj, protože v průběhu 30 dnů se skryjí špičky při restartech a náročnějších výpočtech. V případě, že je služba napájena více přívody, sčítají se jejich průměrné hodnoty za 30 posledních dní.

Ovládání serveru na dálku

Inteligentní zásuvky mají ještě jednu funkci. Umožňují zákazníkům na dálku zapínat a vypínat svůj server. U každého přívodu, který je možný si pojmenovat, vidí tři tlačítka – zapnout, vypnout a restartovat. Při správném nastavení serveru, se kterým Vám obsluha Coolhousingu poradí, se tímto způsobem dá řešit zapínání, vypínání nebo restartování serveru.

Díky tomuto systému pak zákazníci platí skutečně jen za tu elektřinu, kterou server spotřebuje. Často jsou překvapeni tím, jak malou spotřebu může server mít. U jiných poskytovatelů jsou zvyklí na 300 W i více, 
v Coolhousingu se dostávají i na 45 W. Ušetřená částka za celý rok pak není vůbec malá.

coolhousing-inteligentni-za-suvky(1)

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání