Menu

Proč ostatní fotí a natáčí lépe než vy? V těchto věcech možná děláte chybu

04.12.2022 10:45 | Komerční sdělení
AD
Proč ostatní fotí a natáčí lépe než vy? V těchto věcech možná děláte chybu

Rádi byste měli ze svých cest podobně dechberoucí fotografie, jaké vidíte na sociálních sítích svých přátel? Nebo jsou vaším cílem dokonce oslňující záběry jako z televizního dokumentu? Pokud se vám to zatím nedaří, máme pro vás dobrou zprávu: Nic není ztraceno. Zkuste tato doporučení.

1. chyba: Fotoaparát držíte v ruce

Netvrdíme, že v ruce nemůžete pořídit kvalitní snímek – právě naopak, i z ruky vznikají světově oceňované fotografie. Obecně ale platí, že trocha techniky není na škodu. Pořiďte si gimbal, chcete-li natáček dynamická videa, při kterých se pohybujete. Držíte-li fotoaparát či kameru přímo v ruce, nevyhnete se tomu, že obraz bude roztřesený (přestože i toto dnes dokážou řešit stabilizátory integrované do těchto zařízení). Gimbal je ale v tomto směru stále nepřekonatelný. Vaše záběry posune okamžitě na vyšší úroveň.

Chcete-li naopak pořizovat časosběrné snímky a videa, vhodným příslušenstvím pro vás bude stativ. S ním máte jistotu, že objektiv je dokonale zafixovaný na jednom místě a snímek se v čase neposune, a tedy nerozmaže.

2. chyba: Fotíte příliš málo

Čekáte do poslední chvíle na správný okamžik, kdy zmáčknout spoušť? Mnohdy jde o chybu. Místo toho je lepší pořídit celou sérii snímků, ze které pak vyberte pár opravdu vydařených kusů. Někdy je kvalitní fotografie tak trochu dílem náhody a štěstěny. S větším množstvím snímků půjdete štěstí hezky naproti. Na to, že jste z daného dne dalších 99 snímků smazali, se vás nikdo ptát nebude. Každého zaujme ten stý snímek, co se vyvedl na jedničku. Nepropadejte depresím ani ve chvíli, kdy z určitého výletu nevyjde snímek ani jeden. Žádný fotograf – ani ten nejtalentovanější – z nebe nespadl. Stále jde o techniku, kterou je nutné se naučit. Tak foťte a učte se, vaše snaha se vám brzy vyplatí.

3. chyba: Bráníte se editorům

Není nic špatného na tom, pokud nafocené snímky nahrajete do počítače a v grafickém či video editačním programu si je doladíte. Upravte jas, kontrast, saturaci, vyretušujte nedokonalosti. Nikdo vám netvrdí, že byste měli celý snímek přepracovat. Úprava několika detailů ale může přinést výsledek, po kterém toužíte. Dělá to tak prakticky každý fotograf.

Ostatně i sociální sítě, které jste zmínili na začátku, upravenými fotografiemi doslova překypují. A že se na dokumentárních pořadech podílí tým profesionálů, který ladí do detailu každou vteřinu obrazu, o tom rovněž netřeba pochybovat.

4. chyba: Ještě nemáte dron

Dron je skvělým pomocníkem, jak poměrně jednoduše vytvořit krátké video se záběrem na hory, údolí či libovolný přírodní úkaz. Jestliže tedy máte k této technologii určitou nedůvěru, věřte, že spousta záběrů, které obdivujete, pochází právě z ní.

5. chyba: Jste příliš kritičtí k vlastní práci

Perfekcionistům se jejich vlastní práce často zdá horší než práce konkurence. Přestaňte sami sebe shazovat a naučte se svou vlastní práci ocenit. Zdravá sebedůvěra je klíčem k úspěchu.

Měření


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení