Menu
CHIP Speedtest

Apple omezuje podporu: další iPhone je na vedlejší koleji

06.11.2020 09:10 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Apple omezuje podporu: další iPhone je na vedlejší koleji

Apple omezuje podporu: další iPhone je na vedlejší koleji | foto: Pexels/Math

Uživatelé zařízení od Apple mohou běžně očekávat pětiletou podporu. Týká se to majitelů iPhonů, iPadů a dalších produktů. Poté je podpora silně omezena a následně kompletně ukončena. Majitelé neobvyklých modelů iPhonu se už brzy budou muset obejít bez oprav a náhradních dílů.

Apple má pro hardwarovou podporu svých zařízení pevně stanovený plán. Pět let po ukončení prodeje jsou iPhony a další zařízení na seznamu tzv. "vintage", tedy výběhových modelů. Ty budou "i nadále získávat hardwarové služby od servisních poskytovatelů Apple, a to v závislosti na dostupnosti dílů nebo v souladu se zákonem." Přeloženo do jednoduché řeči: pokud potřebné hardwarové součásti nejsou okamžitě k dispozici, společnost Apple už v případě poškození opravy nenabízí.

O dva roky později Apple zařízení přesune do kategorie "zastaralé". Podpora hardwaru je pak bez výjimky ukončena. V případě jakéhokoliv poškození pak uživatelé nemají už jinou možnost, než zakoupit nové zařízení.

Seznam Apple ukazuje, že po řadě iPhone 4 a iPhone 5 se na seznam vintage (výběhových) zařízení dostává model iPhone 5c, jehož prodej byl ukončen v roce 2015. Výsledkem je skutečnost, že majitelé tohoto modelu, který byl k dispozici v různobarevném provedení, už získají pro své zařízení pouze omezenou hardwarovou podporu. Na české verzi seznamu zatím model 5c chybí, to se ale může velmi rychle změnit.

iPhone 5c: zklamání z prodejů a předčasné ukončení podpory

applesupport1

Model iPhonu, který byl k dispozici v různých barvách, se neukázal jako velký prodejní hit. Plná hardwarová podpora zařízení nyní končí. | Zdroj: Apple

iPhone 5c je zatím jediným smartphonem, který firma Apple vydala s označením série "c". A může to i tak zůstat, protože iPhone 5c se do historie prodejů produktů od Apple nezapíše zrovna moc úspěšně. Jak později připustil Tim Cook, smartphone nesplnil vysoká očekávání a mnoho zákazníků raději sáhlo po iPhone 5s. Na rozdíl od tohoto modelu, který byl naopak velmi úspěšný, byla pro 5c spolu se zavedením iOS 11 také ukončena softwarová podpora.

Teprve nedávno výrobce oznámil, že také ukončí hardwarovou podporu pro kdysi velmi populární produkt: začátkem září byl do seznamu "vintage" přidán také poslední čistokrevný přehrávač MP3, iPod.

mohlo by vás také zajímat: vzdá se apple do budoucna u svých iphonů kabelových připojení? vše tomu nasvědčuje

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.