Tip: Deset způsobů, jak spustit Správce úloh
Když nějaká aplikace zamrzne nebo se chcete podívat na vytížení systému či zkontrolovat…
Kaspersky Lab odhalil dvě varianty nového červa, Networm.Win32.Koobface.a a Networm.Win32.Koobface.b, které napadají službu MySpace, respektive Facebook. Červi s sebou nesou škodlivý kód, který počítače obětí přemění na tzv. zombie (útočníkem ovládané počítače, jejichž síť je označována jako botnet).
Ačkoliv oba červi v současnosti infikují pouze uživatele služeb MySpace a Facebook, analytici společnosti Kaspersky Lab varují uživatele, že jejich dopad může být mnohem větší. Červi jsou totiž navrženi tak, aby dokázali pomocí internetu dále šířit přídavné nebezpečné moduly s jinou funkčností. Je velmi pravděpodobné, že počítače obětí nebudou útočníky využity jen k šíření závadných odkazů na serverech obou sociálních sítí, ale botnety poslouží i pro další nebezpečné účely.
Červ Net-Worm.Win32.Koobface.a se šíří v okamžiku, kdy se uživatel přihlásí ke svému účtu na serveru MySpace. Červ vytváří komentáře řady typů a přidává je k účtům uživatelových přátel. Červ Net-Worm.Win32.Koobface.b napadající uživatele služby Facebook, vytváří spamové zprávy a zasílá je pomocí serveru Facebook přátelům infikovaného uživatele. Rozšiřované zprávy a komentáře obsahují texty jako „Paris Hilton Tosses Dwarf On The Street“, „Examiners Caught Downloading Grades From The Internet“, „Hello; You must see it!!! LOL. My friend catched you on hidden cam“ nebo „Is it really celebrity? Funny Moments and many others“.
Zprávy a komentáře na serverech MySpace a Facebook obsahují odkazy na adresu youtube.[...].pl. Pokud uživatel klepne na odkaz, je přesměrován na server http//youtube.[...].ru, který na první pohled obsahuje videoklip. Pokud se jej uživatel pokusí spustit, zobrazí se zpráva s oznámením, že pro přehrání je třeba nejnovější verze přehrávače Flash Player. Namísto toho se ale do počítače oběti stáhne soubor s názvem codesetup.exe, což je rovněž červ šířící se sítí. Výsledkem je, že uživatel, který na stránku přijde přes službu Facebook, si stáhne červa pro službu MySpace (a naopak).
Komentář redakce: Většina odborníků očekává, že útoky na sociální sítě budou stále častější a propracovanější. Nabízejí totiž internetové mafii mnohem lepší podmínky "pro práci". Zatímco email od cizího člověka si otevře jen málokdo, zprávě v rámci sociální sítě obvykle uživatelé důvěřují. V současné době také celá řada sociálních sítí nenabízí příliš kvalitní zabezpečení...
Jedinou útěchou tedy prozatím zůstává fakt, že naprostá většina útoků probíhá na anglicky "mluvících" serverech a do budoucna se bude cíl posouvat více na východ (Čína, Thajsko, Indie...). Necelých 5 milionů surfařů mluvících "divným" jazykem snad ještě nějakou dobu bude pod rozlišovacími schopnostmi internetové mafie.
Petr Kratochvíl
Když nějaká aplikace zamrzne nebo se chcete podívat na vytížení systému či zkontrolovat…
Ne vždy se nám hodí instalovat aktualizace Windows, jakmile jsou dostupné. Třeba na cestách…
Internetový prohlížeč Firefox získal funkci pro blokování otravných lišt se soubory cookie. A…
Microsoft se stává hybnou silou v oblasti začleňování prvků umělé inteligence do každodenní…
Lidé, kteří mají srdeční implantáty, by si měli dávat pozor na různá nositelná chytrá…
Cestování časem lidstvo fascinovalo od pradávna. Nedá spát ani vědcům, kteří v posledních…
Mnoho kategorií výrobků, včetně televizorů, chytrých telefonů a tabletů, by měli být výrobci…
V první prodejně Coop v Berouně byla nasazena umělá inteligence. Má zajistit efektivnější…