Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Datovou schránku má 160 tisíc lidí

Pavel Trousil 23.01.2020

Ke konci roku 2019 výrazně stoupl počet datových schránek aktivovaných fyzickými osobami. Zatímco na konci předloňského roku šlo téměř o 124 tisíc schránek, o rok později se jednalo už o 160 tisíc.

Jenom za poslední čtvrtletí loňského roku si datovou schránku aktivovalo 10 tisíc Čechů. Firmy si musejí datové schránky zřizovat ze zákona (těch je 522 tisíc), fyzické osoby, pokud nejsou zapsány v obchodním rejstříku, takovou povinnost nemají. Stále více uživatelů si ale uvědomuje výhody elektronické komunikace s úřady, takže Čechů s aktivovanou datovou schránkou každoročně přibývá. Za loňský rok totiž přibylo 36 tisíc nových datových schránek fyzických osob, zatímco v roce 2018 to bylo 24 tisíc a rok předtím „jen“ 19 tisíc.

Datová schránka výrazně usnadňuje úřední úkony, většinu jich uživatel může provést elektronicky z pohodlí domova bez ohledu na úřední dny či hodiny. Pokud navíc máte aktivovanou datovou schránku, úřady by s vámi měly povinně komunikovat jejím prostřednictvím. Žádná zpráva vám díky tomu neunikne, protože si můžete nastavit notifikaci formou e-mailu nebo sms zprávy,“ upozorňuje Martin Vondrouš, expert společnosti Software602 pro zavádění nových technologií. Software602 je jedním z klíčových dodavatelů systému datových schránek. Vedle zajištění jejich dostupnosti se zabývá i jejich uživatelskou přívětivostí.

Prostřednictvím datové schránky lze v současné době řešit celou řadu životních situací, například zažádat o výpis z rejstříku trestů, podat daňové přiznání, získat výpis bodů řidiče nebo dokonce zaslat omluvenku dítěti do školy. Pro tyto potřeby existují na internetu chytré formuláře, například na portálu PODEJTO.cz, na jehož vývoji Software602 spolupracoval,“ dodává Martin Vondrouš.

software602-graf-nahled

 

Jak „úřadovat“ bezpečně a bez nervů díky datové schránce

  • Se všemi úřady můžete komunikovat elektronicky – můžete jim většinu dokumentů (pokud to jejich povaha umožňuje) posílat elektronicky, tedy různé podněty, žádosti, atd.
  • Pokud úřad datovou schránku nevyužije, papírovou obálku ve schránce či na poště si převzít nemusíte (pouze u dokumentů, pro něž nelze využít datové schránky).
  • Nic vám neunikne ani v případě, kdy nebudete v místě trvalého bydliště - tedy pokud povaha dokumentu neznemožňuje jeho zaslání datovou schránkou.
  • Komunikace pomocí datových stránek je zabezpečená. Můžete se přihlásit aplikací Mobilní klíč (je pro iOS i Android), takže se můžete do své schránky dostat například jen otiskem prstu.
  • Autentizací ke své datové schránce se autorizujete k úkonům prováděným na ePortálu České správy sociálního zabezpečení, daňovém portálu  Finanční správy ČR, Ministerstva práce a sociálních věcí a dalších institucí.
  • Do své datové schránky obdržíte upozornění na vypršení platnosti občanského průkazu, cestovního dokladu, ale i STK svého vozu.
  • Datová schránka "ohlídá" vaše nemovitosti – budete informování o návrzích na změnu v katastru nemovitostí.
  • Jednoduše a zdarma si požádejte o výpis bodového hodnocení řidiče, zjistěte, jaké informace o vás vedou základní registry a jaký úřad si je dohledával.
  • Pomocí datové schránky se můžete zeptat zdravotní pojišťovny na soupis úhrad zdravotní péče.

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud