Tip pro Windows 10: pozdržené vypnutí počítače
Možná se vám už také stalo, že jste kliknuli na tlačítko pro vypnutí počítače, ale hned jste…
Kyberzločinci prodávají na dark netu koronavirové vakcíny | foto: Check Point Software Technologies
Na dark netu lze najít nabídky na koupi schválené vakcíny Pfizer za 250 dolarů. Množí se i vakcínový phishing a podvodné domény. Jen v listopadu bylo zaregistrováno více než 1062 nových „vakcínových“ domén, což je stejně jako za předchozí 3 měsíce dohromady.
Výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies varuje před podvody spojenými s koronavirovými vakcínami. Na problém upozorňují také FBI a Europol. Check Point například objevil prodejce, který na dark netu nabízí schválenou vakcínu Pfizer za 250 dolarů. Prodejce tvrdí, že má k dispozici zásoby nově schválené vakcíny Pfizer a může je odeslat do Velké Británie, USA nebo Španělska.
Najít lze i další nabídky a reklamy, jako jsou „koronavirová vakcína za 250 dolarů“, „řekněte sbohem COVID19 = CHLOROQUINE PHOSPHATE“ nebo „Rychle nakupte. VAKCÍNA NA KORONAVIRUS K DOSTÁNÍ PRÁVĚ TEĎ“. Všichni prodejci trvají na platbách ve formě bitcoinů, což znesnadňuje jejich případné odhalení.
Check Point se jednoho z prodejců ptal, kde je možné vakcínu koupit. Odpovědí byla nabídka na nespecifikovanou koronavirovou vakcínu za 0,01 BTC (kolem 300 dolarů). Prodejce zároveň tvrdil, že je potřeba aplikovat 14 dávek.
Prudce roste počet vakcínových domén. Jen v listopadu bylo zaregistrováno více než 1062 nových „vakcínových“ domén, což je stejně jako za předchozí 3 měsíce dohromady. Z toho 400 domén obsahovalo také slovo „covid“ nebo „corona“.
Nabídka levného hydroxychlorochininu jako léčby koronaviru | Zdroj:Check Point Software Technologies
Kyberzločinci se snaží nalákat oběti na zprávy o vakcínách. Hackeři například rozesílají e-maily se škodlivým .exe souborem „Stáhnout_Covid 19 Nové schválené vakcíny.23.07.2020.exe“, který po spuštění nainstaluje InfoStealer a krade přihlašovací údaje a uživatelská jména a hesla.
Check Point odhalil i další kampaň, kdy e-maily s předmětem „koronavirová vakcína pfizer: 11 věcí, které potřebujete vědět“ obsahovaly škodlivý soubor s názvem „Stručné shrnutí vakcíny na Covid-19“. Soubor po spuštění nainstaloval pokročilý RAT AgentTesla, který krade hesla a funguje jako keylogger. AgentTesla může monitorovat a zaznamenávat stisknuté klávesy na počítači oběti, pořizovat snímky obrazovky nebo krást obsah systémové schránky a přihlašovací údaje od různých programů (včetně Google Chrome, Mozilla Firefox a e-mailového klienta Microsoft Outlook).
Možná se vám už také stalo, že jste kliknuli na tlačítko pro vypnutí počítače, ale hned jste…
Funkci »Microsoft Print to PDF«, která umožňuje prakticky z jakékoli aplikace s podporou…
Nástroj DISM (Deployment Image Servicing and Management) z výbavy Windows 10 lze použít k…
Držení smartphonu v jedné ruce a přibližování či oddalování zobrazení v Mapách Google může…