Menu

Oblíbené smartphony Samsung jsou ohroženy chybou: týká se to ale i ostatních značek

25.03.2023 16:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Oblíbené smartphony Samsung jsou ohroženy chybou: týká se to ale i ostatních značek

Oblíbené smartphony Samsung jsou ohroženy chybou: týká se to ale i ostatních značek | foto: HelpDesk Heroes/Unsplash

Americký Google objevil bezpečnostní chybu u modemů společnosti Samsung, které se nachází v několika extrémně oblíbených zařízeních, bohužel nejen značky Samsung. V ohrožení mohou být teoreticky i majitelé některých telefonů Vivo či Pixelů od Googlu.

 

V oficiální zprávě Google uvádí, že u internetových modemů Samsungu objevil dohromady 18 bezpečnostních chyb, z nichž zrovna 4 jsou extrémně kritické.

„Tyto čtyři zranitelnosti umožňují útočníkovi vzdáleně kompromitovat telefon na úrovni základního pásma bez interakce uživatele a vyžadují pouze, aby útočník znal telefonní číslo oběti,“ varuje Google

Problém má Samsung, Vivo, ale i Google

V případě telefonů Pixel, které jsou touto chybou taktéž postiženy, slibuje Google bezpečnostní aktualizaci, která vše vyřeší. Týkat se to má modelů Pixel 6, 6 Pro a 6a.

Opravdový problém to však představuje zejména pro uživatele smartphonů Samsung – v drtivé většině přístrojů z poslední doby totiž Samsung používal své vlastní modemy. Bezpečnostní chyba se může projevit u těchto telefonů:

Galaxy S22 Galaxy A33
Galaxy M33 Galaxy A21
Galaxy M13 Galaxy A13
Galaxy M12 Galaxy A12
Galaxy A71 Galaxy A04
Galaxy A53

Exynos, nebo Snapdragon?

Některé zmíněné smartphony Samsung se však prodávají na různých trzích v několika variantách. Typicky vlajková řada Galaxy S a rozdíly mezi verzí se Snapdragonem a Exynosem. Bezpečnostní problém, před kterým Google varuje, se týká výhradně telefonů s čipsety Exynos – tudíž v ohrožení mohou být i zákazníci v Evropě a České republice.

Dobrou zprávou je, že v ohrožení nejsou majitelé S21 a S23. První jmenovaný totiž vyžíval jiný modem a letošní S23 se prodává po celém světe s Qualcommem. Google však varuje i před některými telefony Vivo, konkrétně: série S16, S15, S6, X70, X60 a X30.

Samsung ani Vivo se zatím nevyjádřilo, že by plánovali kritické bezpečnostní chyby svých komponent opravit. Pravděpodobně ale na opravě pracují a chtějí ji vypustit dříve, než se chyba projeví a dotkne se koncových zákazníků.

Zdroj: Google, The Verge

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení