Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Pozor, uživatelé Androidu: lichvářské aplikace vás mohou přijít až na tisíce

Jiří Palyza 17.01.2020

Obchod Google Play opět bojuje s podvodem. Plíživou taktikou výrobci některých aplikací připravují uživatele o částky od několika stovek do desetitisíců.

Podíváme se na to, co odborníci nazývají pojmem "Fleeceware", a jak správně reagovat. Google bojuje se škodlivými aplikacemi na obchodu Play stále dokola. Jde většinou o adware, který zobrazuje otravné reklamy na smartphony, kam se dostane spolu s instalovanými aplikacemi. Je to krajně nepříjemné, ale ve většině případů se toho můžete zbavit.

Bezpečnostní experti ze společnosti Sophos před časem objevili v obchodě Play nový typ podvodu a pojmenovali jej "Fleeceware". Zneužívá mezeru v podmínkách užívání Google a vyžaduje, aby uživatelé za prémiové verze platili. Nejedná se přitom o žádné malé částky, jak je běžné u mnoha aplikací, ale o cifry v řádech tisíců Kč. Tento typ podvodu je už znám od září loňského roku a první aplikace takto lichvářského charakteru už byly z obchodu Play odstraněny. Odborníci Sophosu však nyní našli přes 25 nových aplikací se stejným modelem podvodu, které používají miliony aktivních uživatelů.

Fleeceware: podvod v obchodu Google Play

ripoffapps1

Téměř 80.000 Kč za roční předplatné: vydřidušské aplikace "Fleeceware" jsou odvážnější.

Google v zásadě umožňuje výrobcům aplikací nabídnout bezplatné zkušební období před tím, než naběhne placené předplatné. Někteří poskytovatelé toho nyní zneužívají: pokud uživatel aplikaci stáhne, spustí se zkušební verze, která po vypršení platnosti automaticky přejde na placenou. Chcete-li tomu zabránit, nestačí aplikaci jednoduše odinstalovat, ale musíte zrušit předplatné přímo v aplikaci. V opačném případě vám budou peníze strhávány prostřednictvím obchodu Play. Někteří uživatelé uvedli, že i po zrušení testovací fáze bylo drahé placené předplatné stále aktivní.


V případech běžných aplikací se jedná o částky v řádu desetikorun, maximálně stovek. V případě podvodných aplikací je splatná částka až 80.000 Kč ročně. Vývojáři nenabízejí lichvářské aplikace pouze ve formě ročního předplatného, ale jako týdenní nebo měsíční. Na první pohled může být placená částka nízká, ale např. za různé věštící aplikace, taroky a křišťálové koule můžete klidně zaplatit i 1400 Kč týdně, což je něco málo přes 70.000 Kč ročně.

Aplikace, ve kterých byl podvod původně objeven, už byly z obchodu Play odstraněny. Experti Sophosu ale varují před novou vlnou fleecewarových aplikací. Co je problém: aplikace samy o sobě nejsou malwarem, fungují zcela normálně. Sotva by ale uživatelé platili tisíce ročně za skener QR kódu nebo screen recorder.

Jedná se o následující aplikace

Následující aplikace v obchodu Play používají techniku lichvářských plateb:

V posledních měsících se v obchodu objevovalo stále více takových aplikací. Uživatelé by si tedy měli dávat pozor i u dalších aplikací, stahovaných z obchodu Play. Chcete-li zjistit, zda jste se přihlásili k odběru konkrétní aplikace, můžete se přesvědčit v obchodu Play, části "Moje předplatné". Pokud máte nějaké aktivní, pomůže pouze jediná věc: předplatné okamžitě ukončete a požádejte přes obchod Play o vrácení peněz. Pokud byl nákup proveden před více než dvěma hodinami, musíte to provést prostřednictvím prohlížeče a obvykle dostanete peníze zpět.

Nový způsob...

... jak provádět podvody v obchodu Play. Na rozdíl od aplikací, které obsahují adware nebo trojské koně, nelze aplikace jako např. QR skener nazvat malwarem. Poskytují totiž přesně takové služby, jaké žádá uživatel, pouze za extrémně nafouklou cenu. A je také zřejmé, že ne každý uživatel na trik skočí. U aplikací s počtem stažení více než 100 milionů a více je však velmi pravděpodobné, že se pár jedinců s vysokou fakturou setká – zvlášť u případů, kdy aplikace pravděpodobně manipulují s číslem vysokého počtu stažení aby působily serióznějším dojmem.

Je také znepokojivé, že se v obchodu Play objevuje stále více takových aplikací. V nedávných případech adwaru Google jednal poměrně rychle a škodlivé aplikace s obchodu Play odstranil. Uživatelé by však nyní měli být ostražití více, než kdy jindy. Před stažením by vždy měli zkontrolovat recenze a před spuštěním a nastavením si pečlivě přečíst veškerý text. Jenom tak se mohou vyvarovat pozdějším překvapením.

Přečtěte si také , které tři nebezpečné aplikace je dobré hned odstranit.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud