Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Více anonymity, než běžná Windows: Tails 3.16 opravuje mnoho bezpečnostních děr

Jiří Palyza 10.09.2019

Linuxová distribuce Tails byla uvolněna ve verzi 3.16. Kromě jiného má opraveno mnoho bezpečnostních chyb, proto se doporučuje rychlá aktualizace. Jinak jde o skvělý nástroj pro anonymní surfování.

Podíváme se blíže na "the amnesic incognito live system", zkráceně Tails. Bezpečná linuxová distribuce Tails má ve svém DNA jednoznačný kód: zajistit svému uživateli nejlepší možnou ochranu před potenciálními útoky z internetu a zajistit tak jeho soukromí při surfování. Linux live systém je vybaven mnoha užitečnými nástroji pro každodenní nasazení, mezi které patří Tor browser, LibreOffice nebo poštovní klient Thunderbird. Aby bylo spuštění co nejjednodušší, všechny programy jsou už předem konfigurovány a můžete je tedy okamžitě použít.

Nejnovější verze 3.16 aktualizuje předinstalovaný Tor browser na verzi 8.5.5. Také opravuje řadu zranitelností, včetně známých v Thunderbirdu, Toru, samotném Linuxu a LibreOffice. Používáte-li Tails už delší dobu v předchozích verzích, vývojáři doporučují jeho aktualizaci co nejrychleji. Všechny změny oproti verzi 3.15 najdete podrobně popsané na stránkách výrobce.

Stáhněte si: Tails a další bezpečnostní nástroje

 

Tails 3.16 dobrý
Distribuce Tails je Linux s tvrdší skořápkou. Nejlépe se s ním pracuje prostřednictvím DVD nebo USB flash disku. Nabízí rozsáhlé zabezpečení. stáhněte si
Tor browser 8.5.5 velmi dobrý
Prohlížeč Tor umožňuje anonymní surfování po internetu s využitím open source jádra Firefoxu. stáhněte si
Gpg4win 3.1.10 velmi dobrý
Utilita pro šifrování e-mailů, lze využít např. pro zasílání důležitých zpráv. stáhněte si

Linux Tails: přichází vybaven pro anonymní surfování

tails-install

Tails je vybaven vším, co potřebujete pro bezpečnou komunikaci přes internet: prohlížeč, e-mailový klient a instant messenger.

V jednom bodu je Tails naprosto nemilosrdný. Řídí veškerý online provoz přes Tor, aby chránil soukromí svých uživatelů prostřednictvím anonymizace. K zajištění toho všeho už nespoléhá na Firefox, ale na vlastní Tor browser včetně HTTPS Everywhere a uBlock Origin. Jako password manažer používá KeePassX a pro maily se systém spoléhá na Thunderbird s podporou silného šifrovacího nástroje Enigmail. Všechny programy jsou už předem konfigurovány a proto se používají velmi snadno. Pokud se při spouštění Tailsu setkáte s problémy, je také k dispozici režim odstraňování problémů, který zavádí pouze nejdůležitější součásti.

Optimální pro surfování, ale ne jako náhrada za Windows

Přestože Tails nabídne vše, co potřebujete pro každodenní práci s počítačem, live systém nelze použít jako náhradu za Windows. Pokud nechcete po sobě v prostředí internetu zanechat žádné stopy, použití live systému je dobrá volba. Je to ale také do značné míry otázka trpělivosti, protože použití přístupu přes Tor si vybírá svou daň v ne zrovna omračující rychlosti. Proces šifrování a struktura sítě nejsou určeny pro vysokorychlostní surfování, ale pro anonymitu.

Co je na Tails skvělé: aplikace pro běžnou práci jsou předem konfigurované čili je lze okamžitě použít. Zdlouhavá práce na různých nastaveních softwaru a systému odpadá. Proto za účelem ochrany vašeho soukromí je Tails jako live systém naprosto doporučován. Mimochodem, Tails si můžete snadno otestovat ve virtuálním stroji.

<%Anketa6%>


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud