Menu

Budoucnost eshopů: co nahradí dobírku?

18.06.2014 14:23 | Karel Kovar + Přidat komentář

Podle expertů dobírku do pěti let nahradí odběrná místa e-shopů, online platby a nové platební metody. Na co se máme těšit?

Podle údajů Asociace pro elektronickou komerci (APEK) byla dobírka i v roce 2013 nejčastější platební metodou na českém internetu s podílem 32 %. V posledních letech ovšem její pozice stále oslabuje a podle platební služby Twisto.cz by mohla takřka vymizet z českého internetu do pěti let. Vývoj e-commerce v České republice bude pravděpodobně nahrávat platebním metodám, které se dobírce vzdáleně podobají. Především se bude jednat o platby na odběrných místech, kde klienti budou moc hradit buďto v hotovosti nebo kartou na terminálu. Dále budou podíl ukousávat alternativní platební metody, které budou mít podobný charakter a výhody pro zákazníka jako má dnes dobírka. Dobírka je archaickým specifikem českého internetového trhu. Například v Německu či ve Švédsku takzvané „cash on delivery“ takřka neexistuje. Příliš v oblibě ji nemají ani manažeři českých e-shopů. „Velká část e-shopů nepřizná, že dobírka je pro ně nevýhodná, protože se stále jedná o nejpoužívanější platební metodu a obchody logicky nechtějí jít proti zákazníkům. Ovšem my z reakcí e-shopů víme, že dobírka s sebou nese řadu komplikací. Především e-shopy relativně dlouho čekají na peníze a zároveň dobírka zvyšuje pravděpodobnost, že si zákazník nákup rozmyslí. Zákazníky pak omezuje nutnost platit v hotovosti, případně respektovat otevírací dobu na pobočkách České pošty,“ říká o dobírce Michal Šmída, ředitel a zakladatel platební metody Twisto.cz.

Dobírka: Za poslední čtyři roky pokles o 12 %

Ze zprávy Evropské unie z roku 2012 vyplývá, že dobírka je nejpopulárnější v zemích střední a východní Evropy. Kromě České republiky tuto platební metodu zákazníci rádi využívají také v Polsku, Maďarsku, Bulharsku, Slovinsku nebo Rusku. Na rozdíl od toho v západní Evropě jsou nejpoužívanějšími platebními metodami kreditní karty, internetové peněženky a služby odložené splatnosti (platby na fakturu). Informace vychází z průzkumu Evropské komise a analýzy „Europe Online Payment Methods: First Half 2014” společnost yStats.com.

Moderní trendy se postupně prosazují i v České republice, kde podíl stále ještě dominantní dobírky postupně klesá. Podle čísel z APEKu se v roce 2010 na e-commerce dobírka podílela 44 %, v loňském roce již pouze 32 %. Nejčastějším důvodem, proč lidé volí právě dobírku, je jistota, že zboží platí až  při samotném převzetí. Podstatná je také rychlost doručení a nízká cena. 

ČR výjimečná dobírkou a hybridním modelem

Kromě internetové dobírky je český e-commerce trh oproti západní Evropě specifický v budování sítí poboček a výdejních míst, které se často podobají běžným kamenným prodejnám. Právě kamenné prodejny zaznamenávají v posledních letech výrazný boom jakožto výdejní místo, kde zákazník za své peníze okamžitě dostane zboží. Z dnešních 37.000 eshopů má 6.600 (zdroj: Heureka) z nich jistou formu odběrného místa, ať už ve vlastní režii, nebo za využití externích partnerů jako je Uloženka nebo Zásilkovna. „Češi chtějí platit za zboží až ve chvíli, kdy jej doslova drží v ruce. Předpokládáme, že právě tímto směrem se bude e-commerce v Česku i nadále vyvíjet. E-shopy často musí zákazníkovi nabídnout pocit, že nakupuje v kamenné prodejně. Přetrvává tady totiž nechuť platit za zboží několik dní předem, tak jak je to běžné na západních trzích. Dobírka na druhou stranu začíná být značně zastaralá, a právě sítě výdejních míst spolu s inovativními platebními metody v následujících letech ji značně oslabí,“ předpovídá Šmída z Twisto.cz.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení