Menu

Byla vaše domácí Wi-Fi hacknuta? Jak to poznáte a jak v takovém případě postupovat

23.12.2022 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Byla vaše domácí Wi-Fi hacknuta? Jak to poznáte a jak v takovém případě postupovat

Byla vaše domácí Wi-Fi hacknuta? Jak to poznáte a jak v takovém případě postupovat | foto: Elisa Ventur/Unsplash

I přes veškerá bezpečnostní opatření hackeři mohou získat přístup do vaší domácí sítě. To ale zdaleka neznamená, že ztrácíte kontrolu a vůči jejich dalším aktivitám jste zcela bezmocní. Jak se můžete neautorizovaných hostů zbavit?

Co to vlastně znamená, že je vaše domácí Wi-Fi hacknutá

Systém nebo síť jsou považovány za napadené v okamžiku, kdy do ní získává přístup neoprávněná osoba. V případě domácí Wi-Fi by to znamenalo, že vaši síť používá někdo, komu jste neposkytli žádné přístupové údaje.

V souvislosti s úrovní zabezpečení sítě to může být různě obtížné. Pokud máte nastavené jednoduché heslo nebo jste si jej vůbec nenastavili a na svém routeru máte výchozí nastavení, hackeři jej mohou pomocí jednoduchých algoritmů prolomit. Používají se k tomu například slovníkové útoky, kdy k prolomení přístupu zkoušejí všechna slova připravené databáze nejběžnějších hesel, která obsahuje i různé varianty kombinací s čísly.

Ať už se do vaší Wi-Fi nezvaný host nabourá jakkoliv, může v ní přistupovat k připojeným zařízením podobně, jako vy. Například se tak může dostat na počítače v síti a ovládat je pomocí prostředků vzdáleného přístupu.

Jak poznám, že se do mé Wi-Fi sítě někdo naboural?

wi-fi-chaos

Identifikovat všechna zařízení, která jsou v síti aktivně připojena, může být v některých případech obtížné. | Zdroj: Marvin Meyer/Unsplash

Zjistit, zda se někdo naboural do vaší Wi-Fi, není úplně snadné. Nejjednodušším způsobem je podívat se do administračního prostředí směrovače. Zde v seznamu všech zařízení, která jsou k síti připojena, můžete najít i nežádoucího vetřelce.

Zařízení jsou často uvedena pod záhadnými názvy, ale můžete je upravit. Pokud takto identifikujete všechna vám známá zařízení, všechna ostatní, která v seznamu ještě vidíte, musí vaši Wi-Fi síť využívat neoprávněně.

Seznam připojených zařízení můžete pravidelně kontrolovat, ale je to docela těžkopádné a v 99 procentech případů to nepovede k žádnému výsledku. Je to také někdy matoucí, protože k Wi-Fi síti je obvykle připojeno více zařízení, než byste čekali.

Jen z označení typu připojeného zařízení je v administraci routeru často komplikované určit, zda se jedná o zařízení z vaší domácnosti, nebo o neautorizovaný přístup. A to zejména v případě, kdy ve vaší domácnosti žije více lidí a každý z nich vlastní několik zařízení, kterými se připojuje.

Změn, které mohou být příznakem úspěšně hacknuté Wi-Fi, si zpravidla všimnete. Může se stát, že váš přístup k internetu náhle zpomalí (hacker odebírá část přenosové kapacity), koncová zařízení se zblázní (mohou se například zapínat a vypínat bez vašeho zásahu, protože je hacker ovládá na dálku) nebo zmizí vaše data a útočník vás bude vydírat podmínkami jejich navrácení.

Jak se mohu při napadení Wi-Fi chránit?

routerback

Tlačítko pro reset routeru do továrního nastavení se zpravidla nachází na zadní straně zařízení. | Zdroj: Compare Fibre/Unsplash

Odstranění neoprávněného uživatele z vlastní sítě Wi-Fi není obtížné. Prvním krokem by mělo být odebrání všech zařízení, která nelze přiřadit. To lze provést v prostředí správy směrovače. Aby hacker nemohl znovu zadat heslo, které se mu podařilo prolomit, je dobré jej změnit a nastavit bezpečné.

V závažnějších případech, například pokud hacker změnil heslo přístupu k administraci směrovače a vy se do jejího prostředí už nedostanete, můžete jednoduše obnovit tovární nastavení směrovače. To se vyplatí provést také v případech, kdy si nejste jistí, která zařízení jsou ve vaší síti autorizovaná a která ne.

Postup lze najít v návodu ke směrovači. Pokud jej už nemáte, zpravidla se resetovací tlačítko nachází na zadní straně těla routeru. Reset se provádí jeho stiskem, držením po dobu několika sekund a opětovným uvolněním. V továrním nastavení se můžete k administraci routeru přihlásit pomocí výchozího hesla, které je zpravidla opět uvedeno na štítku na zadní nebo spodní straně těla routeru. Zařízení si v administraci můžete znovu konfigurovat včetně nastavení silnějšího hesla.

V každém případě je také dobré pravidelně aktualizovat firmware směrovače. Prolomení hesla je jen jedním ze způsobů, jak se hackeři mohou ke správě vašeho routeru dostat nebo přihlásit do vaší Wi-Fi. Vstupní branou pro nezvané hosty také bývají bezpečnostní mezery v softwaru routeru. Pokud jsou známy, mohou být cílem útoku, ale dají se odstranit aktualizací firmwaru.

Zdroj: The Cyber Helpline

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Prolomení E-mailu a Notbuku

  Dory den, může mi někdo poradit? Jak si chránit citlivé data v E-maillu a Not-buku? Antiviry atd. Se ukázaly jako bezcenná věc!!! Z E-mailu mi byla ukradena citlivé data a smazaná. Nebo-li zametené stopy. To samé z Not-buku. Např. v not-buků mi byla i přepsaná práce, za kterou jsem zodpovědný. Převážně návrh pro výší místo mi bylo smazaná no. Je neuvěřitelné, že se jde dostat do soukromí až tak blízko. A převážně mne zajímá kdo je např. zodpovědný za takové věci? Děkuji za odpověď.

  Reagovat na komentář

  topfilmcz

  Reakce na Honza: wifi kde jsou lidi laksní k zabezpečení, nedopadne vždy dobře. V dnešní době existuje spoustu nástroju /kalilinux/ které s kohokoli kdo se chce učit uděla testera zabezpečení.
  A když takový človek se dá na zlou cestu a potká špatne zabezpečení kde wifi routr ma heslo admin . Tak si příde jako velký HACKER.

  Reagovat na komentář

  Nesmysl

  Pokud je rozume zabespeceno koncove zarizeni, neni zadny duvod chranit pristup k somaci wifi, ba prave naopak je to kontraproduktivni, vyuzivam otevrenou sit bez hesla, ale zabespexuni pouze NAS, respektive mam pristup, ktery je bez hesla jako host, s agregaci 1:10, a ostatni dostavaji pristup podle MAC a nastaveneho klice, vnitrni sit, je naopak za firewall a maskarade. Tedy. Pokid ae chce soused nebo nahodn kolemjdouci pripojit k internetu, ma moznost bez hesla ( jeho pakety ale odchytavam wireaharkem) interni sit je vuci wifi routeru a vnejsimu svetu uzavrena i kdyz on-line … Tahle zbytecna paranoia hlidani hesla na wifi jen vydelava penize poskyovatelum, prunik do wifi, nepredstavuje zadne realne riziko. A to ani v pripade ze nemate odelenou vnejsi a vnitrni sit.

  Reagovat na komentář

  router

  Ještě jsem neslyšel,že by policie někoho chytila.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení