Tip: Více aplikací v nabídce „Start“
Jednou z novinek obsažených v systému Windows 11 22H2 je možnost lépe si přizpůsobit nabídku…
Byla vaše domácí Wi-Fi hacknuta? Jak to poznáte a jak v takovém případě postupovat | foto: Elisa Ventur/Unsplash
I přes veškerá bezpečnostní opatření hackeři mohou získat přístup do vaší domácí sítě. To ale zdaleka neznamená, že ztrácíte kontrolu a vůči jejich dalším aktivitám jste zcela bezmocní. Jak se můžete neautorizovaných hostů zbavit?
Systém nebo síť jsou považovány za napadené v okamžiku, kdy do ní získává přístup neoprávněná osoba. V případě domácí Wi-Fi by to znamenalo, že vaši síť používá někdo, komu jste neposkytli žádné přístupové údaje.
V souvislosti s úrovní zabezpečení sítě to může být různě obtížné. Pokud máte nastavené jednoduché heslo nebo jste si jej vůbec nenastavili a na svém routeru máte výchozí nastavení, hackeři jej mohou pomocí jednoduchých algoritmů prolomit. Používají se k tomu například slovníkové útoky, kdy k prolomení přístupu zkoušejí všechna slova připravené databáze nejběžnějších hesel, která obsahuje i různé varianty kombinací s čísly.
Ať už se do vaší Wi-Fi nezvaný host nabourá jakkoliv, může v ní přistupovat k připojeným zařízením podobně, jako vy. Například se tak může dostat na počítače v síti a ovládat je pomocí prostředků vzdáleného přístupu.
Identifikovat všechna zařízení, která jsou v síti aktivně připojena, může být v některých případech obtížné. | Zdroj: Marvin Meyer/Unsplash
Zjistit, zda se někdo naboural do vaší Wi-Fi, není úplně snadné. Nejjednodušším způsobem je podívat se do administračního prostředí směrovače. Zde v seznamu všech zařízení, která jsou k síti připojena, můžete najít i nežádoucího vetřelce.
Zařízení jsou často uvedena pod záhadnými názvy, ale můžete je upravit. Pokud takto identifikujete všechna vám známá zařízení, všechna ostatní, která v seznamu ještě vidíte, musí vaši Wi-Fi síť využívat neoprávněně.
Seznam připojených zařízení můžete pravidelně kontrolovat, ale je to docela těžkopádné a v 99 procentech případů to nepovede k žádnému výsledku. Je to také někdy matoucí, protože k Wi-Fi síti je obvykle připojeno více zařízení, než byste čekali.
Jen z označení typu připojeného zařízení je v administraci routeru často komplikované určit, zda se jedná o zařízení z vaší domácnosti, nebo o neautorizovaný přístup. A to zejména v případě, kdy ve vaší domácnosti žije více lidí a každý z nich vlastní několik zařízení, kterými se připojuje.
Změn, které mohou být příznakem úspěšně hacknuté Wi-Fi, si zpravidla všimnete. Může se stát, že váš přístup k internetu náhle zpomalí (hacker odebírá část přenosové kapacity), koncová zařízení se zblázní (mohou se například zapínat a vypínat bez vašeho zásahu, protože je hacker ovládá na dálku) nebo zmizí vaše data a útočník vás bude vydírat podmínkami jejich navrácení.
Tlačítko pro reset routeru do továrního nastavení se zpravidla nachází na zadní straně zařízení. | Zdroj: Compare Fibre/Unsplash
Odstranění neoprávněného uživatele z vlastní sítě Wi-Fi není obtížné. Prvním krokem by mělo být odebrání všech zařízení, která nelze přiřadit. To lze provést v prostředí správy směrovače. Aby hacker nemohl znovu zadat heslo, které se mu podařilo prolomit, je dobré jej změnit a nastavit bezpečné.
V závažnějších případech, například pokud hacker změnil heslo přístupu k administraci směrovače a vy se do jejího prostředí už nedostanete, můžete jednoduše obnovit tovární nastavení směrovače. To se vyplatí provést také v případech, kdy si nejste jistí, která zařízení jsou ve vaší síti autorizovaná a která ne.
Postup lze najít v návodu ke směrovači. Pokud jej už nemáte, zpravidla se resetovací tlačítko nachází na zadní straně těla routeru. Reset se provádí jeho stiskem, držením po dobu několika sekund a opětovným uvolněním. V továrním nastavení se můžete k administraci routeru přihlásit pomocí výchozího hesla, které je zpravidla opět uvedeno na štítku na zadní nebo spodní straně těla routeru. Zařízení si v administraci můžete znovu konfigurovat včetně nastavení silnějšího hesla.
V každém případě je také dobré pravidelně aktualizovat firmware směrovače. Prolomení hesla je jen jedním ze způsobů, jak se hackeři mohou ke správě vašeho routeru dostat nebo přihlásit do vaší Wi-Fi. Vstupní branou pro nezvané hosty také bývají bezpečnostní mezery v softwaru routeru. Pokud jsou známy, mohou být cílem útoku, ale dají se odstranit aktualizací firmwaru.
Zdroj: The Cyber Helpline
Jednou z novinek obsažených v systému Windows 11 22H2 je možnost lépe si přizpůsobit nabídku…
Mikrofon svého počítače, tedy většinou notebooku, můžete využít pro mnoho činností. Pokud…
Ať už jde o hardwarovou závadu nebo chyby softwarových aktualizací, k pádům Windows a…
Pokud systém Windows 11 náhle přestane rozpoznávat Bluetooth zařízení, může to mít různé…
Lidé, kteří mají srdeční implantáty, by si měli dávat pozor na různá nositelná chytrá…
Cestování časem lidstvo fascinovalo od pradávna. Nedá spát ani vědcům, kteří v posledních…
Mnoho kategorií výrobků, včetně televizorů, chytrých telefonů a tabletů, by měli být výrobci…
V první prodejně Coop v Berouně byla nasazena umělá inteligence. Má zajistit efektivnější…