Tip: změna velikosti obrázku na dvě kliknutí
Sada freewarových systémových utilit Microsoft PowerToys zjednodušuje v mnoha směrech…
Bývalý prezident Sarkozy prohrál soud. Jeden rok ho má hlídat vězeňský náramek. Jak takové zařízení funguje | foto: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)
Francouzský odvolací soud tento týden potvrdil tříletý trest pro bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho, z čehož jeden rok je nepodmíněný. Má si ho odpykat pod dohledem elektronického náramku. Zjistěte, jak vůbec vězeňské náramky pracují a podle čeho odsouzence hlídají.
Vězeňské monitorovací náramky jsou elektronická zařízení sloužící ke sledování pohybu a polohy vězně, který je nosí. Tyto náramky fungují většinou pomocí kombinace několika různých technologií, v závislosti na konkrétním modelu a zemi, kde se používají.
Omezujícím faktorem a určitým nepohodlím pro vězně nosícího takový náramek je většinou nutnost jeho pravidelného dobíjení. Pokud vězeň zařízení nechá vybít (ať už vědomě nebo nevědomě), je to bráno jako vážný přestupek.
Francouzská vláda rozhodla o rozšíření používání vězeňských monitorovacích náramků pro odsouzené, kteří by měli být jinak ve vězení, v roce 2019. Cílem tohoto opatření bylo snížit přeplněnost věznic a zlepšit podmínky pro vězně.
Ve Francii se používají vězeňské monitorovací náramky s GPS technologií. Takový by tedy nejspíše vyfasoval i Nicolas Sarkozy.
Je však třeba zmínit, že použití vězeňských monitorovacích náramků ve Francii vyvolává spory a kritiku ze strany některých lidskoprávních organizací, které tvrdí, že tato opatření omezují svobodu jednotlivce a mohou být vnímána jako druh stigmatizace.
Problémem monitorovacích náramků je nutnost jejich pravidelného dobíjení. Zdroj: iStock.com
Při zajištění funkčního systému domácího vězení není ani tak problémem dodávka samotných náramků. Jde spíše o servis dalšího nepřetržitého monitoringu nasazených náramků. Vězeňské náramky mohou být monitorovány příslušnými úřady, jako jsou například soudy, vězeňské služby nebo probační a mediační služby. Tyto úřady jsou zodpovědné za určování podmínek, za kterých jsou náramky používány (geografická omezení nebo časy, kdy musí být vězeň doma). Úřady také sledují signály od náramků a reagují na jakékoli odchylky od stanovených podmínek.
Příhodnější ale může být řešení, kdy jsou náramky smluvně monitorovány soukromými společnostmi, které se specializují na poskytování služeb pro vězeňské nebo probační a mediační služby. Tyto společnosti mohou být pověřeny provozováním a údržbou náramků, jakož i sledováním signálů od náramků a poskytováním údajů příslušným úřadům. Není třeba zdůrazňovat, že tu velmi záleží na spolehlivosti a datové bezpečnosti.
V českém trestním zákoníku se pojem „domácí vězení“ objevil už v roce 2010. Na faktické zavedení elektronických náramků se ale čekalo až do roku 2018, kdy byl v několikrát opakovaném tendru vybrán dodavatel – izraelská firma SuperCom. Její náramky pracovaly také s GPS technologií, kromě toho byly ale údajně vybaveny i dalšími senzory, jako například senzorem pro detekci změn polohy náramku na zápěstí.
Náramky SuperCom ale byly v České republice kritizovány pro svou vysokou cenu a také pro opožděné dodávky a nespolehlivost, která vedla k řadě chyb a falešných poplachů. V roce 2021 byl smluvní vztah s firmou SuperCom ukončen a Ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že bude hledat nového dodavatele technologie pro vězeňské monitorování. Nové výběrové řízení bylo vypsáno na konci minulého roku. Podle vyjádření Probační a mediační služby ČR by mělo jít o „řešení odpovídající technologiím 21. století“. Bližší podrobnosti se nejspíše dozvíme po vyhlášení výsledků tendru.
Zdroj: RF Monitoring Bracelet Technology, eff.org
Sada freewarových systémových utilit Microsoft PowerToys zjednodušuje v mnoha směrech…
Ukážeme vám zajímavý trik a specifický nástroj, který vám umožní rychle zjistit, které…
Filmová klasika, která není nikde jinde k dispozici: na webu digitální knihovny archive.org…
Pomocí PowerShellu si můžete nechat vygenerovat zprávu o stavu baterie vašeho notebooku,…
Německý úřad pro ochranu osobních údajů chce podniknout kroky po úniku dat v Tesle. Podle…
V budoucnu už možná nebude o našem přijetí do zaměstnání rozhodovat jenom člověk – HR…
Bezkontaktní platby mobilními telefony se stávají běžnou záležitostí. Transakce…
Stačí objekt nebo okolí natočit chytrým telefonem či dronem a model umělé inteligence…