Menu
CHIP Speedtest

CamScanner je zpět v Google Play: co bylo v pozadí malwarového skandálu?

06.09.2019 07:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
CamScanner je zpět v Google Play: co bylo v pozadí malwarového skandálu?

Poté, co byl v aplikaci CamScanner pro Android detekován trojský kůň, Google aplikaci odstranil z Obchodu Play. Vývojář vše rychle objasnil: za malware je zodpovědná třetí strana.

Oblíbená aplikace pro skenování je už zpět v obchodu. Skandály s malwarem nejsou na platformě Obchod Play ničím novým. Znovu a znovu se mažou aplikace pochybných poskytovatelů, které místo užitečných funkcí přinášejí pouze reklamy anebo v horších případech obsahují trojské koně. Před týdnem však byla zasažena známá a oblíbená aplikace, mající více než 100 milionů stažení. CamScanner je už roky velmi populární, mnoho uživatelů tak bylo dost zmateno.

Vyjádření vývojáře přineslo vysvětlení: samotná aplikace neobsahovala škodlivý kód, ale SDK třetí strany, prostřednictvím kterého měla aplikace pouze zobrazovat reklamy. Reakce však byla velmi rychlá. Po pouhých dvou dnech byla na webových stránkách vývojáře k dispozici verze aplikace CamScanner neobsahující malware a nyní už je aplikace zpět v nabídce Obchodu Play. Uživatelé, kteří ji mají instalovanou a používají, by měli co nejdříve aktualizovat na nejnovější verzi 5.12.5. Ta je bezpečná.

Šikovná aplikace byla jedním z prvních mobilních skenerů. Mezitím ji sice předstihli konkurenti, jako např. Adobe Scan, ale v Obchodu Play dokázala získat hodnocení 4,6 hvězdiček s celkovým počtem 1,5 milionu recenzí. Bezpečnostní experti ze společnosti Kaspersky však před několika dny objevili v oblíbené aplikaci, mající přes 100 milionů stažení, trojského koně.

ANKETA: Chráníte svůj mobil antivirem?

57%
43%
Celkem hlasů: 65

Google zareagoval rychle a odstranil aplikaci z Obchodu Play. Trojan může kromě zobrazování reklamy (to je ještě to menší zlo) infiltrovat hostitelské zařízení dalším malwarem a dokonce připravit uživatele o peníze.

Skenovací aplikace pro Android

CamScanner 5.12.5 - skener do formátu PDF, Android velmi dobrý
Bezplatná aplikace CamScanner slouží pro skenování dokumentů mobilním telefonem a jejich převodu do formátu PDF. stáhněte si
Adobe Scan 19.07.25 - Android App dobrý
Bezplatná aplikace pro skenování a ukládání dokumentů pomocí automatického rozpoznávání textu.  stáhněte si

CamScanner: trojan

Dlouhá léta byl CamScanner nenápadnou a seriozní aplikací. V některých verzích byl ale jejím prostřednictvím uživatelům distribuován trojan. Byl součástí skrytého modulu kódu, který zprostředkoval jeho infiltraci do smartphonu. Podle společnosti Kaspersky byl malware pravděpodobně odstraněn v nejnovější verzi, ale instalované verze uživateli se samozřejmě liší. Je tedy vysoce pravděpodobné, že je mezi uživateli ještě spousta aplikací, které trojan obsahují.

Pokud sami CamScanner používáte, měli byste ji co nejdříve aktualizovat. Také je dobré na smartphonu pravidelně spouštět aplikaci pro skenování a detekci virů, např. AVL nebo Sophos Mobile Security. Pokud byste na svém zařízení detekovali přítomnost škodlivého kódu a měli problémy s jeho odstraněním, mohlo by pomoci kompletní resetování do továrního nastavení.

Tento případ je jasnou ukázkou, že jakákoliv aplikace i z oficiálního obchodu, která má výbornou pověst a miliony pozitivních recenzí, se může přes noc stát malwarem. Proto je dobré i na mobilech instalovat některý z antivirových programů, které dokáží podobné hrozby včas rozpoznat.

Podle portálu Android Police obsahují trojana následující verze CamScanneru:

  • 5.11.3.20190616 z 17. června
  • 5.11.5.20190624 z 25. června
  • 5.11.7.20190708 z 10. července
  • 5.11.7.20190710 z 10. července
  • 5.12.0.20190723 z 23. července
  • 5.12.0.20190725 z 25. července

 

Antivirové PROGRAMY pro Android

Sophos Mobile Security 9.0.2992 - Android dobrý
Bezplatná aplikace pro ochranu zařízení před škodlivými programy a krádeží dat.  stáhněte si
Avast Mobile Security 2019 velmi dobrý
Bezplatná aplikaace ochrání vaše zařízení před podvodnými e-maily, phishingem, infikovanými weby a nevyžádanými hovory nebo SMS zprávami.  stáhněte si

Nebezpečí v Obchodu Play

Na rozdíl od konkurenčního AppStore je aplikační platforma Googlu regulovaná spíše laxně. Stále se tedy vrací problémy s malwarem a adwarem. Příklad s CamScannerem jasně ukazuje, že může týkat i uživatelů renomovaných aplikací. Není těžké najít alternativu, Obchod Play je plný dobrých aplikací pro skenování. Pokud jste si ale instalovali do svého mobilu trojana, očekávejte problémy. Dobrý antivirus nezabírá moc místa a v některých případech vás zachrání před komplikovanými problémy.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení