Menu

Červ Here You Have přináší nepěkné dárky

14.09.2010 08:12 | Redakce Chip + Přidat komentář
Červ Here You Have přináší nepěkné dárky

Červ Here You Have přináší nepěkné dárky | foto: CHIP

Společnost McAfee varuje před masově se šířícím červem. E-maily podvodníků se snaží vzbudit zdání, že jde o obchodní sdělení, obsahují však odkazy na malware.

Aktualizovaná zpráva: Internetem se šíří nový červ, podle předmětu zprávy označovaný jako „Here You Have“ nebo „Just for you“. Laboratoře McAfee Labs upozorňují, že odkaz na soubor PDF v tomto e-mailu ale ve skutečnosti spouští program, který se snaží vypnout bezpečnostní software a dále rozeslat příslušnou zprávu na kontakty v e-mailovém adresáři postiženého uživatele.

Červ již celosvětově zahltil a vyřadil z provozu e-mailové systémy řady firem. Riziko se však týká i koncových uživatelů, např. pokud se z domova přihlásí k firemnímu e-mailu. Laboratoře  McAfee Labs z tohoto důvodu varují uživatele, aby rovnou mazali veškeré
e-maily s názvem Here you have. Tento malware se navíc nešíří pouze přes hyperlinkové odkazy, rizikem jsou také počítače v síti, namapované síťové jednotky i paměťová média.
Protože červ se rozesílá podle adresáře e-mailu postiženého uživatele, můžete příslušný odkaz obdržet i z adresy někoho, koho znáte. Na odkazy ve zprávě s předmětem Here you have proto v žádném případě neklikejte.

Obecně lze doporučit neklikat na odkazy zasílané e-mailem, v rámci sociálních sítí nebo v systémech IM (instant messaging, systémy pro rychlé zasílání zpráv). I v odkazech zaslaných známými lidi se vyplatí obezřetnost, protože jejich účet může být kompromitován.

Operační systém i webový prohlížeč by měly být nastaveny tak, aby docházelo k automatickým aktualizacím. Používejte komplexní sady zabezpečení, např. McAfee Total Protection™. Zkontrolujte, zda váš počítač není kompromitován malwarem, pomocí bezplatného nástroje McAfee Stinger který je k dispozici na adrese www.mcafee.com/stinger-tool.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení