Menu

CES 2008: Blu-ray vítězí

09.01.2008 00:00 | Redakce Chip + Přidat komentář

CES 2008: Nástupce DVD je znám

V předvečer konání veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas oznámilo největší hollywoodské filmové studio Warner Bros., že k 31. květnu skončí s podporou HD DVD a nadále bude pro formát s vysokým rozlišením využívat pouze Blu-ray. Warner Bros. bylo posledním velkým a také rozhodujícím hráčem, který doposud podporoval oba formáty. Jeho rozhodnutí očividně zaskočilo zástupce HD DVD Promo Group v čele s Toshibou. Zrušili plánovanou tiskovou konferenci a zvažují další kroky. Po pravdě řečeno jim ale moc nezbývá, zdá se, že ve válce formátů je rozhodnuto. Zvítězil Blu-ray a nástupce DVD pro budoucnost s vysokým rozlišením je jasný.

Warners prohlašují, že byli nuceni se rozhodnout, aby dále neprodlužovali nejistotu uživatelů a že jeho rozhodnutí bylo pouze a jen v zájmu jejich zákazníků. Sice se objevily úvahy o tom, že tento nenadálý krok byl ovlivněn tajnou platbou z tábora Blu-ray, ale podobná tvrzení se ukazují jako lichá: „Máme v zábavním průmyslu světový obrat ve výši 42 miliard USD - jakákoliv platba, která by měla ovlivnit náš postoj k budoucímu HD formátu, by byla z tohoto pohledu kapkou v moři v porovnání s tím, co by nás stálo špatné rozhodnutí z hlediska přání zákazníků", řekl Ron Sanders, president Warner Home Video.

Převaha Blu-ray oproti HD DVD se ale ukazovala už v průběhu minulého roku, kdy se prodávalo 2x až 4x více filmů na Blu-ray nosičích, v Japonsku a v Austrálii byl tento poměr dokonce 10 : 1. Přesto válka formátů trvala i tak dost dlouho a spoustu uživatelů stála zbytečné peníze: jenom v USA se doposud prodal 1 milion HD DVD přehrávačů všech možných značek.

Zajímavý je i postoj samotného studia Warner Bros.: nejprve se přihlásilo k podpoře HD DVD, v říjnu 2005 deklarovalo podporu obou formátů a nakonec tedy přešlo na stranu Blu-ray.

Výrobci Blu-ray v čele se Sony už nyní využívají veletrh CES k prezentaci nových možností Blu-ray. Jedná se hlavně o Bonus View a BD Live, které by měly přinést běžící komentáře typu obraz v obraze a také přehrávání doplňkových bonusových materiálů z webu. Tím by umlčeli kritiky poukazující na lepší možnosti technologie HD DVD.

Komentář redakce: Ať už je lepší Blu-ray nebo HD DVD, je dobře pro všechny uživatele, že nástupce DVD pro vysoké rozlišení je více méně jasný. Nabízí se srovnání s analogickou situací v době boje VHS a Betamax. Ostatně ani Blu-ray nebude žít věčně...

Josef Mika

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení