Menu
CHIP Speedtest

Češi říkají svým kolegům heslo k pracovním počítačům

29.08.2019 15:09 | Radek Kubeš
Češi říkají svým kolegům heslo k pracovním počítačům

Statisíce Čechů tráví svoji pracovní dobu v kancelářích a do pracovních stolů si často ukládají osobní věci i peníze

Češi svým spolupracovníkům věří. Dvě třetiny z nich by při odchodu klidně nechaly na pracovním stole peněženku nebo klíče od domu. Více než polovina zaměstnanců nechává klíče a peněženku v kabelce či tašce a nikam si je nezamyká. 28 % lidí také nemá problém sdělit heslo ke svému počítači svým kolegům. Důvěra se přitom nemusí vyplatit: 10 % respondentů se na pracovišti během posledních 12 měsíců setkalo s krádeží nebo neobjasněnou ztrátou osobních věcí.

Klíč od práce? Prostě si ho zkopíruju!

Alarmující je také to, že téměř 11 % zaměstnanců si kopíruje klíče od stávající kanceláře. K přístupu na pracoviště využívá klíče bezmála polovina (49 %) firem, následují čipy (25 %) a kartové dveřní systémy (24 %). Ty poskytují podstatně vyšší úroveň ochrany, protože je lze v případě ztráty snadno deaktivovat a není je možné běžným způsobem okopírovat. A ztráty jsou časté. Klíče, kartu nebo čip od práce někdy ztratil každý sedmý Čech (14 %). Při ztrátě přitom mají elektronické systémy velkou výhodu: 45 % respondentů uvedlo, že takovou situaci zažilo a bez problémů kartu nebo čip deaktivovalo. To se odráží i na vnímání pohodlí jednotlivých přístupových systémů – přibližně na stejné úrovni jsou vnímány čipy (28 %), klíče (25 %) i karty (21 %). Klíče vnímá jako pohodlné jen čtvrtina respondentů, používají se ale v polovině firem. Je tedy možné říci, že velká část uživatelů je vnímá jako nepohodlné. Pouze 16 % respondentů vyhodnotilo jako pohodlné biometrické systémy, využívající například otisk prstu.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení