Menu

Česká premiéra konvergovaného cloudu

18.04.2012 11:49 | Redakce Chip + Přidat komentář
Ode dneška mohou čeští zákazníci najít v nabídce portfolio produktů a služeb pro optimalizaci hybridního IT prostředí.

Na výroční konferenci HP Fórum 2012 představila společnost tuzemským zákazníkům unikátní řešení konvergovaného cloudu – HP Converged Cloud. Toto řešení má nabízet vůbec poprvé možnost využívání hybridního poskytování služeb a řešení, která jsou založena na běžné architektuře propojující tradiční IT, privátní a veřejné cloudové technologie.

Přibližně každých sedm až deset let dochází ke skokovému posunu vývoje a dodávek IT služeb, který otevírá zcela nové příležitosti při řešení tradičních problémů podnikové informatiky – vysokých provozních nákladů a omezené schopnosti reagovat na změny trhu. Nejnovější technologický posun v současnosti představuje cloud computing, který nabízí schopnost zásadně transformovat IT infrastrukturu zákazníků, optimalizovat její provoz a rychleji zavádět inovace.

Budoucnost cloudu je hybridní

Podle provedeného průzkumu, jehož se zúčastnili i zástupci českých firem, je většina vrcholového managementu a IT ředitelů přesvědčena, že tradiční IT prostředí se bude přesouvat do oblasti cloudových služeb, ale přesto tyto tradiční technologie stále zůstanou nedílnou součástí podniků. V roce 2020 očekávají respondenti průzkumu technologická prostředí tvořená z 56 % tradiční IT infrastrukturou, z 25 % privátním cloudem a z 19 % veřejným cloudem.

Z průzkumu zároveň vyplynulo, že v organizacích narůstá množství cloudových řešení, která byla pořízena bez vědomí či domluvy s IT oddělením – v 46 % organizací lze najít alespoň jedno oddělení, které pracuje s neschválenými cloudovými IT řešeními. Navíc dalších 18 % respondentů naznačilo, že si nejsou jistí, zda v jejich IT infrastruktuře neschválené systémy nepracují.

O tom, že problém používání neschválených cloudových řešení se bude nadále stupňovat, je přesvědčeno 69 % manažerů z nejvyššího vedení firem a 54 % vedoucích IT pracovníků, kteří očekávají, že (IT oddělením) neschválené používání cloudu může do roku 2020 dosáhnout až 50 %.

Organizace proto musí uvažovat o pořízení vysoce bezpečných řešení, která usnadní přechod ke cloudu s minimálním rizikem výpadků nebo narušení vnitřních politik, a umožní pracovat s velmi nesourodým prostředím různých dodavatelů. Úspěšná cesta ke cloudu a provozní úspěch organizací tedy bude závislý na kvalitě řešení pro jednotnou správu hybridního prostředí tvořeného tradiční IT infrastrukturou i privátními a veřejnými cloudy.

Dílčí řešení konvergovaného cloudu

Podnikoví zákazníci se mohou již nyní registrovat na stránkách hpcloud.com a vyzkoušet si, jak snadné je nakonfigurování vlastního veřejného cloudu, přechod stávající podnikové IT infrastruktury do cloudu a využívání všech výhod cloudu.

Nová služba veřejného cloudu bude zahrnovat možnost využívání výpočetního výkonu virtuálních počítačů „na vyžádání“ podle potřeby (on-demand), vysoce škálovatelnou kapacitu online úložišť a akcelerovanou dostupnost přednačteného obsahu jednotlivým koncovým uživatelům. Díky těmto možnostem budou moci vývojové týmy zprovoznit nové služby během pouhých několika minut a platit jen za skutečně využívané zdroje.

Správa hybridních prostředí – nové předpřipravené šablony HP Cloud Maps tvoří variabilní katalog aplikačních služeb připravených pro snadné nasazení stiskem jednoho tlačítka. Šablony HP Cloud Maps byly sestaveny na míru nástrojům HP CloudSystem a HP Cloud Service Automation a dokážou zkrátit čas potřebný pro vytvoření nových služeb v rámci firemních aplikací z měsíců na pouhé minuty.

Virtual Application Networks – nový nástroj umožňující transformovat součásti fyzické podnikové sítě do programovatelného prostředí virtuální sítě, pro niž poskytuje jednotný pohled a správu. Typické datové centrum s 500 servery, kde na jednom serveru běží přibližně 20 virtuálních počítačů, vyžaduje manuální nastavení více než 50 000 síťových atributů pro jednotlivé porty; nasazení nové aplikace v tomto prostředí vyžaduje až čtyři týdny.(2) Díky nástroji Virtual Application Networks a jejím inteligentním šablonám lze nasadit nové cloudové aplikace již během několika minut.

Pokročilé simulace pro testování cloudových aplikací

Nově představená verze softwaru HP Service Virtualization 2.0 pomůže organizacím s testováním jejich aplikací. Zákazníci jeho prostřednictvím zvládnou otestovat kvalitu a výkon cloudových nebo mobilních aplikací, a to bez jakéhokoli přerušení běžného provozu. Tuto funkci umožňuje zpřístupnění omezených služeb v simulovaném virtualizovaném prostředí. Software HP Service Virtualization 2.0 již v současnosti implementuje i několik tuzemských organizací.

Jestliže se organizace rozhodnou nespravovat svůj vlastní cloud, jsou pro ně připraveny nové služby HP Enterprise Cloud Services, které nabízí technologie privátních cloudů, nepřetržitých služeb a unifikované komunikace. Díky outsourcingu správy cloudu mohou zákazníci využívat jednotlivé služby „na vyžádání“ (on-demand), platit pouze za ně a uspořené náklady pak přesunout do nových strategických projektů.

Největší privátní cloud světa v režii HP

Ke svému špičkovému cloudovému portfoliu přidává HP i rozsáhlé zkušenosti v oblasti vývoje a nasazení cloudových technologií. Divize Autonomy nyní oznámila dosažení historického milníku ve zpracování dat v rámci svého privátního cloudu – nejrozsáhlejšího řešení tohoto typu na světě.

Privátní cloud divize Autonomy založený na řešení Autonomy Intelligent Data Operating Layer (IDOL) aktuálně spravuje padesát petabajtů dat – webového obsahu, videa, e-mailů a dalších multimediálních dat na 6 500 serverech ve 14 datových centrech po celém světě. Padesát petabajtů dat by stačilo například na 665 let nepřetržitého přehrávání videa v HD kvalitě.

Služby HP CloudSystem aktuálně využívá 575 zákazníků, mimo jiné:

  • 8 z 10 nejnavštěvovanějších webových stránek (veřejný cloud)
  • 4 z 5 největších světových vyhledávačů (veřejný cloud)
  • 3 nejpopulárnější sociální média v USA (veřejný cloud)
  • 4 z 5 předních poskytovatelů hostingu podle analytiků (veřejný cloud)
  • 180 technologických inovátorů (privátní cloud)

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení