Menu

Chytré placení: Zapomeňte na bankovky, dnes se platí nálepkami nebo mobilem

30.05.2019 13:42 | Komerční sdělení + Přidat komentář
Chytré placení: Zapomeňte na bankovky, dnes se platí nálepkami nebo mobilem

Chytré placení: Zapomeňte na bankovky, dnes se platí nálepkami nebo mobilem | foto: CHIP

Nosit peněženku nacpanou tisícovkami není právě nejbezpečnější. Ovšem ani platební kartu nemusíte mít vždy po ruce.

Při jednom nákupu ji zastrčíte do kapsy, na další si obléknete jinou bundu a u kasy se můžete hanbou propadnout. Naštěstí se dnes můžete podobným situacím elegantně vyhnout. Ani bankovky, ani kartu už totiž k placení nepotřebujete.

Platební karty jsou u nás populární

Platební karta určitě není úplně k zahození. Jen v Česku jich je více než 11 miliónů a Češi s nimi platí velice rádi. Poměrně rychle si zvykli na bezkontaktní platby – přiložit, pípnout, občas zadat PIN. Podle statistik získaných z 15 zemí z používání karet Visa bylo v roce 2017 Česko na 2. místě, co se týče bezhotovostních plateb. Předběhla nás jen Austrálie.

Doba přeje platebním samolepkám

Že s sebou všude nosíte telefon a připadali byste si bez něj jako bez ruky? Právě zadní strana telefonu nebo vhodná klíčenka (protože odejít z domova bez klíčů by také nebylo úplně ono) jsou nejčastější místa, kam si lidé dávají nálepky, se kterými mohou platit stejně pohodlně jako se svými platebními kartami. Například v Hello bank! dostanete nálepku rovnou zdarma k účtu.

Platební nálepka není žádná novinka, je tu s námi už několik let. V současnosti můžete mít nálepku debetní, ze které utrácíte své peníze, nebo kreditní, se kterou si půjčujete od banky. Než vyrazíte do obchodu, je dobré vědět, že pro nálepku musíte nastavit limit zvlášť, nestačí nastavit limit na kartě – jde o dvě samostatné věci.

9727-s-nahled

Nálepku stačí při placení jednoduše přiložit ke čtečce. Používáte ji tak stejně jako platební kartu, jen je méně nápadná.

NFC platby: telefon místo karty

Populárním způsobem, jak platit za oblíbené věci, je využití technologie NFC. Stačí jen přiložit telefon k terminálu, zadat do něj PIN a máte nakoupeno. Abyste to ale mohli udělat, musíte si do telefonu nainstalovat aplikaci svojí banky, která tuto službu musí také podporovat.

Aplikaci jednoduše spárujete se svým účtem, u kasy ji otevřete, přiložíte k terminálu… A dál už to znáte. Výhodou je, že nepotřebujete ani mobilní data, ani wifi a do aplikace si obvykle můžete uložit více karet. Rozvoj tohoto způsobu placení brzdí bohužel hned několik věcí:

  • Ne všichni mají chytrý telefon, který navíc disponuje technologií NFC.
  • Některé terminály tento způsob platby nezvládají.
  • Zadávat PIN na velkém osvětleném displeji telefonu chce určitou míru ostražitosti, ale tu potřebujete prakticky při jakémkoli způsobu platby a manipulace s penězi.

Platit hodinkami? Ještě před pár lety bychom si ťukali na čelo

Platit pomocí hodinek je dnes už realita. Všimli jste si, kolik lidí nosí chytré hodinky nebo chytré náramky? Tak proč tuto chytrou věcičku nezapojit taky do platebního procesu?

Výrobci náramků, kteří současně, na rozdíl od ostatních, nevyrábějí telefony, se rozhodli, že s hodinkami zkrátka platit půjde. Dobrou volbou jsou hodinky a náramek Ionic, Versa SE, Charge 3 SE.

Mimochodem – pro telefony i pro hodinky je dobrým řešením také aplikace Google Pay, do které jednoduše nahrajete svou platební kartu, stejně jako do samotných hodinek. Pro uživatele Apple je k dispozici obdoba s názvem Apple Pay.

zima-2430-s-nahled

Většina Čechů platí raději kartou než hotovostí. Samolepky a aplikace v chytrých zařízeních jim to usnadňují ještě víc.

Jak jste na tom s placením vy? Nedáte dopustit na starou dobrou hotovost, nebo jste si oblíbili moderní technologie?

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení