Menu

CZ.NIC zabezpečuje internet

29.09.2008 23:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
správce domény .cz spustil novou technologii DNSSEC

CZ.NIC zabezpečuje internet

CZ.NIC spustilo do ostrého provozu technologii DNSSEC. Tato technologie dokáže předejít prakticky neodhalitelným útokům, které zneužívají bezpečnostní mezeru v systému DNS. Česká republika se zavedením této technologie zařadila mezi pět států světa, které chrání své domény pomocí technologie DNSSEC. 

Systém DNS je jedním z technologických pilířů internetu. Díky němu si uživatel nemusí pamatovat číselné adresy různých serverů, ale pouze jejich „jména" jako http://www.dobradomena.cz/. Mezera v bezpečnosti systému DNS umožňuje útočníkovi podvrhnout libovolnou číselnou adresu kteréhokoliv doménového jména, a  přesměrovat tak jejího uživatele na falešnou internetovou stránku, nebo odposlouchávat jeho e-maily.

„Nedávno se v internetové komunitě objevily důkazy, že podobný útok je možné provést během několika vteřin. Následná opatření pravděpodobnost takto jednoduchého napadení rapidně snížila, ale s potřebným vybavením v ceně, která nepřekročí několik tisíc korun, je stále v ideálních podmínkách možné provést úspěšný útok v řádu hodin. Zavedení DNSSEC je jednou z mála možností účinné obrany před tímto typem napadení," sdělil Ondřej Surý, technický ředitel sdružení CZ.NIC.

Samotné spuštění DNSSEC v registru českých domén ale ještě neznamená stoprocentní ochranu. „Prioritou je zavedení DNSSEC u poskytovatelů internetového připojení. Hned za nimi by měli následovat registrátoři a provozovatelé nejrůznějších webových služeb, například banky či média. Pak bude ochrana skutečně plnohodnotná. Zabezpečit své počítače si však mohou i samotní uživatelé." doplnil Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Návod jak zprovoznit DNSSEC: http://podpora.nic.cz/Jak_zprovoznit_DNSSEC

Aleš Přistál

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení