Menu

Daň z mobilů

23.12.2008 00:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
nový nápad EU

Daň z mobilů: nový nápad EU

Celosvětový internetový deník International Herald Tribune přišel se zprávou, že Evropská unie chce zavést speciální daň určenou pro mobilní telefony. V minulém týdnu zaslala Evropská komise do jednotlivých států formální návrh, ve kterém je uvedeno, že daň bude začínat na 3,7 % u jednoduchých mobilních telefonů, které třeba zvládají jen navigaci (v současnosti funguje pouze americký systém GPS, se kterým nemá Evropa nic společného) a skončí na 14 % u multifunkčních zařízení, které jsou nabity funkcemi. Zařízení v kapsách tak podraží až o několik tisíc korun.

Proti návrhu se již ohradili mluvčí jednotlivých značek mobilních telefonů. Shodují se na tom, že vyšší cena mobilních telefonů nic pozitivního, obzvláště v době recese, nepřinese.

Zdroj: http://www.iht.com/articles/2008/12/17/technology/phone.php

Vratislav Klega

Komentář redakce: Nás tento nápad ale vůbec nepřekvapuje. Již dříve jsme vás informovali o nápadech EU, jako je třeba odstřihávání uživatelů od internetu. Není se co divit, většinu Evropské unie tvoří neúspěšní lokální politici, kteří byli v členském státu neužiteční a byli vykopnuti na vyšší místo. Proto přicházejí s nápady, nad kterými zdravý rozum zůstává stát. Evropská unie zkrátka potřebuje obrovské množství peněz, které tak ráda přerozděluje do různých projektů a zdanit zařízení, které každý z nás nosí v kapse je tak jednoduché.

EU nám již nařizuje, jakými žárovkami smíme a nesmíme svítit, za kolik můžeme volat z ciziny, jak zahnutý smí být dovážený banán a okurka, kolik děr má mít sýr ementál a teď nám zdaní naše mobily v kapsách. Vůbec si nedokážeme představit, s čím přijde EU příště. Bude to snad norma na počet vrstev záchodového papíru, nejvyšší počet krabic mléka, které si může občan EU koupit nebo maximální rychlost připojení k internetu? Třeba ten, kdo má nad 2 Mb/s by mohl platit speciální daň z rychlosti připojení.

 

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení