Menu

Díky machine learningu mohou firmy rozpoznat riziko včas

05.03.2018 16:14 | Milan Loucký + Přidat komentář
Díky machine learningu mohou firmy rozpoznat riziko včas

Díky machine learningu mohou firmy rozpoznat riziko včas | foto: CHIP

Nová verze produktu SODAT Analytics 1.1 dokáže rozpoznat anomálie v uživatelském chování a upozornit na rizika mnohem rychleji.

Na trh přichází novinka pro bezpečnostní monitoring a analýzu. Společnost SODAT totiž uvádí novou verzi produktu SODAT Analytics. Ten je určen pro monitoring a rychlou analýzu chování uživatelů na firemních počítačích. Upozornit dokáže na rizika i anomálie v chování a posílit tak bezpečnost a ochranu dat, a to ve spojení s dalšími moduly, jako je například SODAT Protection. Další verze se budou soustředit na ochranu osobních nebo jinak citlivých údajů a upozorňování na riziko bezpečnostních incidentů.

Dohled nad pohybem dat od stažení souboru na disk, až po jeho odeslání z počítače je pro bezpečnost klíčový. „Firmy vnímají obvykle riziko zvenčí, často si ale neuvědomují, že chránit data je třeba i před hrozbami uvnitř společnosti,“ upozorňuje Jan Vobruba, CEO společnosti SODAT. Systém dokáže rozpoznat, kde hrozí riziko, například nahráváním dokumentů na internet nebo stažením spustitelného souboru. „Často jsou rizikové také USB flash disky, které mohou zaměstnanci připojit k počítači a nevědomky tak vystavit firemní počítač riziku.“

Od verze představované v říjnu loňského roku se SODAT Analytics 1.1 liší například reportováním toho, co zaměstnanci nahrávají nebo stahují z internetu, ale i přesnějším sledováním nejrůznějších anomálií.

Systém využívá i technik machine learningu. „Tyto algoritmy vedou k odhalení anomálií v chování uživatelů. Sleduje se chování jednotlivců a porovnává s chováním ostatních členů oddělení,“ popisuje Vobruba. Program tak například upozorní na to, že nějaký zaměstnanec v neobvyklou dobu tiskne velké množství stránek nebo používá po dlouhou dobu neproduktivní aplikace.

Tyto výpočty se týkají zatím čtyřech oblastí, a to aplikací, webových stránek, používání počítačů a tiskáren. Novinkou v části SODAT Protection jsou restrikce, které dokáží omezit a řídit využívání externích zařízení (například USB disky), omezit nežádoucí přístupy uživatelů k úložištím dat, a to nad rámec standardních oprávnění operačního systému.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení