Menu

Dolby Atmos? Doma? Jde to!

28.05.2019 11:39 | Milan Loucký + Přidat komentář
Dolby Atmos? Doma? Jde to!

Dolby Atmos? Doma? Jde to! | foto: CHIP

Máte rádi filmy? Pak je pro vás pravděpodobně důležitý nejen obraz, ale také náležitá zvuková kulisa.

Možnosti reprodukce prostorového filmového zvuku v domácích podmínkách zažívají právě nyní malou revoluci. Do mnoha přístrojů, jako jsou blu-ray přehrávače či zesilovače, se dostávají technologie Dolby Atmos či DTS:X, které byly donedávna výsadou špičkových kinosálů a k běžnému prostorovému zvuku přidávají další rozměr – zvukové efekty, které slyšíte shora. Abyste si mohli takový zážitek dopřát doma, potřebujete tři věci. První je blu-ray disk s filmem, který má zvukovou stopu uloženou ve formátu Dolby Atmos či DTS:X. Druhým je přístroj se schopností takový zvuk přečíst neboli dekódovat a třetí je reproduktorová sestava doplněná o speciální komponenty, které dokážou zvuky shora předat posluchači. Pojďme si představit cenově atraktivní audio sestavu s výkonem dimenzovaným pro všechny velikosti běžných místností.

AV receiver Pioneer VSX-934

Tento přístroj zastane funkci základního kamene audio sestavy a kombinuje prvotřídní zesilovač s vysokým výkonem, mnoho vstupů včetně Bluetooth či phono vstupu pro gramofon, a přidává třírozměrný filmový zvuk s podporou nejmodernějších formátů Dolby Atmos a DTS:X se zvukovými efekty přicházejícími k posluchači shora. Profesionální kalibrace umožňuje přesné nastavení zvuku v konkrétní místnosti a všechny základní funkce je možné ovládat pomocí mobilní aplikace. Tento přístroj ocení nároční posluchači hudby, milovníci filmů i hráči. Pro každý kanál je při impedanci reprosoustav 6 Ohmů k dispozici výkon 165 W. Ve spojení se špičkovými Blu-ray přehrávači nabízí HDMI (HDCP 2.2) rozhraní receiveru plnou podporu formátů 4K/60p, HDR10, HLG (Hybrid Log-Gamma), Dolby Vision a BT.2020.

Při použití reproduktorů s podporou funkce Dolby Atmos pracujícími s odrazem zvuku od stropu dochází k tomu, že se zvuk kanálů mířených přímo k posluchači dostává k uším dříve než odražený. Výsledkem je fázový posun a jím způsobený nepříjemný efekt. Tento problém řeší u tohoto receiveru automatická kalibrace prostorového zvuku spolu s technologií Reflex Optimizer, která upravuje fázové zpoždění jednotlivých kanálů. Díky tomu je dosaženo lepšího a přirozenějšího prostorového zvuku. Tento receiver je na našem trhu k dostání za v celku rozumných 15 000 Kč.

Reproduktorová sestava ELAC Debut 2.0

elac-debut-2-0-group

Reprosoustavy ELAC Debut 2.0 pocházejí z dílny jednoho z nejuznávanějších výrobců, a kromě oceňovaného zvukového podání se vyznačují vynikajícím dílenským zpracováním a atraktivní cenou. První generace této sestavy získala nejprestižnější evropské novinářské ocenění v oblasti audiovizuální techniky – EISA.

Do druhé generace (2.0) byly vestavěny měniče s hedvábnou membránou a schopností vyzařovat zvuk až do frekvence 35 kHz do většího prostoru, než je běžné. Tím se zlepšilo celkové podání výšek a také zvětšila plocha ideálního poslechového místa, což je mimořádně praktické při poslechu více lidmi nebo v režimu domácího kina. Nový tweeter je pro eliminaci tříštění zvukových vln zapuštěn uvnitř boxu do speciálního zvukovodu. Střední pásmo a hluboké tóny má na starosti inovovaný reproduktor z tkaného aramidu, který poskytuje vyšší tuhost a tlumení dozvuků, než může nabídnout jakýkoli běžně používaný polypropylen nebo papír. Díky této konstrukci s novým tvarem kuželové membrány bylo dosaženo jasnější a přesnější reprodukce basového základu hudby.

Základem kompletního systému pro domácí kino je centrální reproduktor, prostřednictvím kterého je k posluchačům směrováno největší množství zvuku. Ten je také rozhodujícím prvkem pro srozumitelnost dialogů. Pro plnohodnotný prostorový zvuk ho lze doplnit přední sloupovou stereo soustavou, zadními regálovými bednami a speciálními reproduktory ELAC Debut A4 pro Dolby Atmos. Ty jsou určeny pro postavení na přední sloupy a jejich zvuk je směrován ke stropu, od kterého se odráží k uším posluchače.

Všechny základní komponenty reprosoustav Elac Debut 2.0. jsou k dostání ve dvou provedeních s basovými reproduktory ve dvou různých průměrech 133 mm a 162 mm, přičemž druhý poskytuje ještě lepší zvukové vlastnosti. Cena kompletní výše popsané sestavy pro Dolby Atmos s menší membránou je 39 700 Kč, s většími reproduktory pak 47 800 Kč.

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení