Menu

Doprava na Seznamu

18.11.2008 00:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
nová služba nejen pro motoristy

Doprava.mapy.cz - bezpečná a plynulá jízda se Seznamem

Dopravní zácpy, objížďky, radary nebo kolony před místem nehody – to je realita všedních dnů pro řidiče v Praze i ve větších českých městech. Vidina plynulé a bezpečné jízdy se přesunula už jen do učebnic autoškol – a teď nově na internet. Seznam přichází se zcela novou službou na doprava.mapy.cz, kde si všechny aktuální informace o místech, kudy chcete jet, zjistíte předem.

Na Doprava.mapy.cz se poprvé podařilo spojit údaje z Jednotného systému dopravních informací (JSDI) s informacemi Ústředního automotoklubu v Praze (ÚAMK) a na mapovém podkladu populární služby Mapy.cz vytvořit přehledný nástroj pro zjišťování aktuálního stavu dopravy kdekoliv po České republice. Doprava.mapy.cz je dostupná z hlavní strany Seznamu.

Pro jednoduchou práci se službou zůstalo na Dopravě zachováno stejné ovládání, jako je na Mapy.cz - přibližování mapy kolečkem myši, posun držením levého tlačítka apod. Pro detailní přehled o dopravní situaci se dá navíc přepínat ze základní mapy na leteckou. Mapový podklad pro Dopravu je uživatelům dobře známý, byl zpracován podle podkladů Mapy.cz.

Doprava.mapy.cz přináší čtyři hlavní okruhy dopravních informací: zcela aktuální informace o nenadálých událostech na hlavních dopravních tazích, informace o dopravě ve městech, stav dopravy na dálnicích a informace o uzavírkách nebo dopravních omezeních. Tyto okruhy jsou umístěny jako odkazy na hlavní liště pod logem služby. Pro lokalizaci hledání pak slouží další menu s nabídkou všech krajů ČR, hlavního města Prahy anebo celé České republiky. Po kliknutí na zvolené místo nebo dopravní úsek se na mapě zobrazuje jeho vizitka s krátkým popisem situace a s časovým údajem o jejím průběhu. Díky propojení na Jednotný systém dopravních informací se tady události zobrazují automaticky poté, co je ohlásila například Policie ČR.

Mottem nové služby je „bezpečnější doprava“ a to všude, kde v současné době bezpečná není. Ať už jde o hlavní dálniční tahy nebo o křižovatky s hustým městským provozem. Neocenitelným pomocníkem pro řidiče se Doprava.mapy.cz stane v okamžiku, kdy bude zobrazena ve všech mobilních telefonech prostřednictvím m.seznam.cz. Na mobilní verzi služby se v Seznamu v těchto dnech pracuje.

Komentář redakce: O tom, že nenasytný státní moloch provádí většinu své činnosti s elegancí Pata a Mata není určitě nutné dlouho diskutovat. Desítky zbabraných projektů, promrhaných peněz a energie lidí jsou živým pomníkem britského satirického seriálu "Jistě pane ministře...".

Další klasickou ukázkou může být vznikající projekt Jednotného systému dopravních informací, který najdete na adrese (www.dopravniinfo.cz). Ve srovnání s novinkou od Seznamu působí tento státní projekt s veselou nálepkou "Tyto webové stránky jsou v současnosti ve ZKUŠEBNÍM PROVOZU." jako dinosaurus na kolečkových bruslích: všichni jen nevěřícně kroutí hlavou a diví se, jak to že ještě není mrtvý...

Když jsme tento projekt v Chipu představovali, doufali jsme, že šílené ovládání a naprostá nepřehlednost jsou jen drobnou muškou, která bude brzy odstraněna. Po několika měsících je vše při starém a nidko z nás určitě nechce vědět, kolik bude daňové poplatníky tato "legrace" stát.

Novinka od Seznamu je lepší rychlejší a přehlednější - není však pochyb o tom, že státní projekt bude mít alespoň v něčem prim - bude dražší...

Srovnejte si sami:

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení