Menu

Eee PC od Asusu - malé a lehké

15.11.2007 00:00 | Redakce Chip + Přidat komentář

Eee PC od Asusu - malé a lehké

Na dnešní tiskové konferenci představila firma Asus zajímavý projekt počítače Eee PC s hmotností pouze 1 kg. Jen těžko lze tento přenosný počítač nazvat notebookem, protože mu chybí některé, pro notebook typické, komponenty. Nemá například pevný disk.

Jde o počítač, který slouží především k připojení na internet (el. pošta, web, Skype), pro práci s multimédii (MP3, filmy, fotografie) a pro jednoduché kancelářské úlohy. Operační systém (základem je Linux) je uložen ve flash paměti o velikosti 4 GB (jsou i varianty 6 a 8 GB). Podle zástupců Asusu není problém na Eee PC instalovat i systém Windows XP. Displej tohoto přenosného počítače má velikost pouze 7" a rozlišení 800 x 480 bodů. U displeje je webkamerka a reproduktory. Na internet se můžete připojit pomocí WiFi, modemu nebo LAN. Žádná možnost se připojit pomocí služeb mobilních operátorů zatím neexistuje.

Poměrně problematická je cena - mluví se o zhruba 300 Euro. Za 13 000 Kč už ale dnes zakoupíte plnohodnotný notebook (který je ale samozřejmě mnohem těžší). K dispozici zatím také není česká lokalizace (ani „malá" čeština). Na té se pracuje, takže se Eee PC u nás začne nabízet až v únoru příštího roku.

Eee PC můžete ale díky USB portům rozšířit. Na tiskové konferenci jsem například zkoušel připojit externí 2,5" pevný disk a ten bez problémů fungoval a podařilo se i například spustit z něj film ve formátu DivX nebo přehrávat MP3 soubory. Zařízení je skutečně lehké a má být i odolné (nemá žádné citlivé mechanické prvky, jako třeba pevný disk).

Asus prezentuje tento produkt jako přelomový. Před několika lety (cca 1998) se ale s podobným konceptem (nazvaným Handheld PC Professional Edition) už snažilo pár firem prorazit. Například firma HP se svou Jornadou 820 založenou na systému Windows CE, NEC se svým Mobile Pro 800, nebo LG Phenom. Tato proprietární řešení se ale zatím nikdy nějak výrazněji neuplatnila. Uvidíme, jak se bude dařit Eee PC. A jen tak mimochodem - název je patrně z anglického Easy to learn, Excelent Internet Exprience a Excelent Mobilce Computing.

 

Konfigurace EEE PC 701
procesorIntel Celeron M 900 MHz ULV, L2 256 ??, FSB 400 MHz
operační systémLinux
čipsetIntel NG82910GMLE/NH82801FBM
paměť512 ?B DDR2 400 MHz
LCD displej7", 800 × 480 bodů
grafická kartaintegrovaná, Intel 910GMLE Express
pevný disk4GB flash disk
optická mechanika-
síť10/100 Mbps Ethernet LAN, modem 56?, Wi-Fi 802.11b/g
rozměry225 × 165 × 21~35 mm
hmotnost0,89 kg

 

Pavel Trousil

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení