Menu

ENUM slaví 2 roky

22.01.2009 00:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
služba se pomalu rozšiřuje

ENUM slaví 2 roky

Před dvěma lety spustilo sdružení CZ.NIC do provozu systém ENUM. Ten umožňuje přenášet běžné telefonní hovory přes internet tak, že volající nemusí za uskutečněné hovory platit minutové poplatky. Počet jeho uživatelů stále roste, v registru ENUM domén je aktuálně evidováno 4 834 domén, které představují 664 399 potenciálních telefonních čísel. Počet domén se tak oproti loňskému roku zvýšil o 55 procent. Tato čísla řadí Českou republiku mezi země, kde se ENUM používá nejvíce.

Co ENUM nabízí

ENUM umožňuje využít výhod telefonování přes internet i při běžném volání, a to tak, že pokud je volané číslo dostupné pomocí IP telefonie, bude hovor přenášen přes internet, namísto pevné nebo mobilní telefonní sítě. Přenášení hovorů po internetu je na rozdíl od těchto sítí zdarma (resp. pouze za cenu internetového připojení). Informace o tom, jak technologie ENUM funguje a o možnostech jeho využití pro jednotlivce, firmy i operátory jsou k dispozici na internetové adrese http://enum.nic.cz.

ENUM v České republice

Sdružení CZ.NIC spustilo registr domén systému ENUM do komerčního provozu 22. ledna 2007. Domény ENUM registruje 21 registrátorů, ve své síti podporují ENUM telekomunikační operátoři IPEX, CL-NET a NETWAY. ENUM využívá v současné době z evropských zemí také například Rakousko, Německo, Polsko, Finsko, Rumunsko, Holandsko, Velká Británie a Irsko.

Vratislav Klega

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení