Tip: Microsoft brzy odstraní nejméně užitečnou složku ve Windows, sami to můžete udělat už nyní
V Průzkumníku souborů si můžete zakládat adresáře a uspořádávat strukturu souborů dle libosti…
Mezi uživateli v Česku byla v říjnu nejrozšířenější virová hrozba Win32/Kryptik, což je označení pro infiltraci zahrnující skupinu podvodných aplikací včetně falešných antivirů, (16 % ze všech zachycených hrozeb v ČR). Vyplývá to ze statistiky Eset ThreatSense.Net, která obsahuje informace o typu a počtech škodlivých kódů zachycených na počítačích uživatelů.
Falešné antiviry jsou oblíbeným nástrojem kyberzločinců. Nelegální skupiny, které se pohybují v šedé zóně internetu, stále lépe graficky napodobují antiviry předních výrobců, matou uživatele podobnými názvy a inkasují tisíce dolarů od nachytaných nešťastníků. Kryptik zaznamenal vysoký podíl také v Rakousku (26,46 %), Německu (17,39 %), Švédsku (13,55 %) a Velké Británii (12,92 %). Z globálního hlediska je nerozšířenější stále Conficker.
Jak funguje proces oklamání uživatele: Po infikování počítače škodlivým kódem je uživatel obtěžován vyskakovacími okny a smyšlenými informacemi o napadení počítače. Jako řešení problému je nabízen antivirový program, který odstraní všechny nalezené hrozby. Tyto hrozby však na počítači nejsou. Pokud uživatel zaplatí požadovanou částku (až 2 000 Kč), získá bezcenný program, který počítač ve skutečnosti vůbec nechrání. Falešný antivirus například nalezne stovky hrozeb i na zcela novém počítači, který nemá připojena žádná vyměnitelná média, není v síti a ani není připojen k internetu.
Celosvětově však stále virové oblasti vládne Conficker, který dosáhl podílu 8,85 % ze všech zachycených počítačových hrozeb. Ani situace na dalších místech v první pětce se od předchozího měsíce nezměnila. INF/Autorun, jak Eset označuje směs hlavně trojských koní zneužívajících funkci autorun.inf v OS Windows, byl na druhém místě s podílem 7,73 %, třetí místo patří trojským koním útočícím na data a majetek hráčů online her - Win32/PSW.OnLineGames (7,29 %). Pětku nejrozšířenějších světových hrozeb uzavírá rodina Win32/Agent, vykrádající data z počítačů uživatelů, a INF/Conficker, jak Eset označuje varianty Confickeru zneužívající autorun.inf.
V Průzkumníku souborů si můžete zakládat adresáře a uspořádávat strukturu souborů dle libosti…
Každý uživatel, který tráví hodně času surfováním na internetu, produkuje nejen datové smetí,…
Microsoft postupně vylepšuje možnosti úpravy vzhledu Windows 10. Uživatelé si tak mohou stále…
V nejnovější verzi svého mobilního operačního systému Google přidal k nabídce vypínacího…