Tipy pro iPhone: stahování fotografií a videí do PC s Windows 10 a práce s videi v Brave
Ve Windows 10 můžete snadno přistupovat k fotografiím a videím uloženým v Apple iPhonu.…
Google vyhrožuje pozastavením služby vyhledávání: zpočátku v Austrálii, ale může k tomu dojít i v Evropě | foto: OpenClipart-Vectors/Pixabay
Kvůli legislativním úpravám v Austrálii hrozí, že pokud bude obsah mediálních společností šířen prostřednictvím vyhledávání, budou za to společnosti jako Google platit poplatky. Google se chce tomuto rozhodnutí bránit. Stát by se to mohlo i v Evropě.
V reakci na plánovanou změnu zákona o médiích v Austrálii Google vyhrožuje, že vypne svůj vyhledávač. Podle plánů tamní vlády budou internetoví giganti jako Alphabet/Google a Facebook platit místním mediálním společnostem za distribuci jejich obsahu. Mel Silva, ředitelka Google pro region Austrálie a Nového Zélandu, k tomu ve svém pátečním vystoupení v Senátu poznamenala, že projekt není realizovatelný a pro Google by znamenal finanční rizika, která se nedají v tuto chvíli vyčíslit.
Dále uvedla, že "pokud by takový zákon byl přijat, jediným racionálním rozhodnutím by bylo opuštění australského trhu." Placení mediálním společnostem za to, že Google zobrazí odkaz na jejich obsah Silva připodobnila k situaci, jako kdybyste kamarádovi doporučili nějakou kavárnu a pak si od kavárny vyžádali provizi za toto doporučení. "Pokud nastavíte cenu za odkaz na určité informace, kterou by měl zaplatit vyhledávač, naruší se tím jeho funkcionalita a vy už nebudete mít bezplatný a svobodný web."
Google se nelíbí úprava mediálního zákona v Austrálii, podle které by uvedení obsahu mediálních společností mělo být vyhledávačem zpoplatněno. V té souvislosti Google pohrozil ukončením služeb vyhledávání, protože to popírá filozofii vyhledávání a svobody webu. | Zdroj: Gerd Altmann/Pixabay
Pokud bude zákon schválen, Google a zpravodajský kanál Facebooku by v budoucnu musely provozovatelům a vydavatelům za jejich obsah platit. V opačném případě by podle australských médií mohly být uloženy pokuty až do výše deseti milionů australských dolarů.
Premiér Scott Morrison v této souvislosti uvedl, že jeho administrativa se nenechá zastrašovat hrozbami. "Dovolte mi, abych se vyjádřil jasně. Austrálie si stanoví pravidla pro aktivity, které můžete na jejím území podnikat... Takhle to zde funguje," a dodal: "Na hrozby nereagujeme."
V Evropě se také už delší dobu vede spor o to, že Google používá novinářský obsah zdarma. Pravidelně se diskutuje o nových digitálních zákonech. Je možné, že podobné požadavky budou vzneseny i v některých evropských zemích a Google zareaguje stejně – pohrůžkou omezení nebo ukončení aktivit vyhledávače.
Ve Windows 10 můžete snadno přistupovat k fotografiím a videím uloženým v Apple iPhonu.…
Při každodenní rutinní práci na PC, ať už jde o desktop nebo notebook, ušetří čas používání…
Zkoušeli jste někdy extrahovat text ze souboru PDF? Obvykle to moc dobře nefunguje. Výrobce…
Požár může vzniknout rychle. Může k němu dojít při opékání nebo grilování, od ohně v krbu…
Záchranáři v horských oblastech to často nemají lehké. Musejí se dostat k zachraňovanému co…
EU chce od roku 2035 bez výjimky zakázat registraci nových automobilů se spalovacími motory.…
Streamovací VOD služba HBO Max je v Česku teprve dva měsíce. Začala pozvolna se zajímavou…
Správná zařízení mohou proměnit každou domácnost ve smart home. Nestojí to ani žádné horentní…