Menu

GranitePhone – telefon proti odposlouchávání

25.05.2016 16:16 | Pavel Trousil + Přidat komentář
GranitePhone – telefon proti odposlouchávání

GranitePhone – telefon proti odposlouchávání | foto: CHIP

Smartphone GranitePhone je zabezpečený mobilní telefon s vlastním systémem Sikur, který zajišťuje několikanásobné šifrování přenášených informací.

Společnost Satomar představila na našem trhu speciální smartphone GranitePhone , který je zabezpečený vlastním systémem Sikur. Ten zajišťuje několikanásobné šifrování přenášených informací a pro svou interní komunikaci ho využívá například brazilská vláda a další instituce.

Hardwarově se jedná o běžný mobilní telefon s podporou LTE, který je však vybaven vlastním prostředím. Jako základ slouží upravený systém Android 5.1, na kterém běží prostředí Sikur OS. Tento systém umožňuje komunikaci s jakýmkoli jiným telefonem, mobilním zařízením či počítačem stejně, jako každý jiný mobil. Jakmile však dojde k výměně informací mezi dvěma GranitePhony nebo mezi GranitePhone a jiným přístrojem s aplikací Sikur, posílaná data a hovory jsou až několikanásobně šifrována. Dokonce i v případě, kdy by došlo k úniku této komunikace během mobilního přenosu, jsou získané informace pro útočníka bezcenné. Hovor ovšem neprobíhá přes GSM síť, ale pomocí datového přenosu.

Vzhledem k tomu, že hlavním benefitem GranitePhone je zabezpečení soukromí, neumožnuje systém kvůli bezpečnosti instalaci aplikací z obchodu Google Play. Obchod s aplikacemi není vůbec součástí systému. Systém obsahuje základní aplikace pro telefonování, e-mailovou komunikaci, SMS, webový prohlížeč, kalkulačku a speciální zabezpečený chat. Během měsíce budou přidány v rámci aktualizace dále mapy s navigací, hodiny, poznámky a kalendář. V další vlně pak další prověřené aplikace.

Veškerá komunikace mezi telefony GranitePhone a dalšími zařízeními, které jsou vybaveny systémem Sikur, je zabezpečena několika úrovněmi šifrování. Kromě použití šifrování AES s délkou klíče 256 bitů je použit také kódovací algoritmus RSA s délkou klíče 2048 či 4096 bitů a další hashovací funkce.

Sikur představuje vlastní ekosystém pro privátní komunikaci v rámci skupiny osob ať už ve firemní či jiné sféře. Kromě toho, že je součástí GranitePhone, je k dispozici také jako samostatný produkt. Sikur je možné stáhnout na Google Play pro operační systém Android od verze 4.0, pro zařízení s iOS od verze 7.0 je ke stažení na App Store. Uživatelé počítačů s operačním systémem Windows ho mohou získat na stránkách www.Sikur.com. Na všech těchto platformách jej lze po stažení používat jako 30denní zkušební verzi. Samotný systém je po uplynutí zkušební verze k dispozici ve dvou variantách. Sikur Essential zajišťuje základní funkce zabezpečené skupinové komunikace s tím, že počet odeslaných šifrovaných zpráv je omezen na 15 měsíčně, stejně tak jako počet kryptovaných hovorů. Tato varianta je k dispozici za cenu 350 Kč, resp. 13 € měsíčně. Verzi Sikur Enterprice bez jakýchkoli omezení objemu šifrované komunikace je možné využívat za 490 Kč, resp. 18,5 € měsíčně.

Společnost Satomar je oficiálním zástupcem GranitePhone pro Českou republiku a Slovensko. Přístroj GranitePhone se systémem Sikur je k dostání na stránkách www.granitephone.cz za cenu 29 990 Kč.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení