Menu
CHIP Speedtest

WD uvádí SSD disky pro běžné uživatele

11.10.2016 14:13 | Michal Bareš
WD uvádí SSD disky pro běžné uživatele

Několikaleté čekání je u konce. Jeden z největších výrobců magnetických HDD disků konečně přichází s vlastními SSD disky pro běžné uživatele. Pro začátek uvádí dvě řady SSD s označením WD Green a WD Blue.

WD samozřejmě nevstupuje do segmentu SSD disků poprvé, ale tentokrát se konečně jedná o disky určené pro běžné smrtelníky. První SSD disk podle informací od WD vyrobila tato společnost ve spolupráci s firmou SanDisk již v roce 1989 a prý se tehdy jednalo snad o první flashový pevný disk na světě. Poté v roce 2009 koupilo WD společnost SiliconSystems , která vyráběla SSD disky pro speciální použití v lékařském, vojenském a kosmickém průmyslu. Před třemi lety pak WD uvedlo na trh zajímavý duální 2,5“ disk Black2, který v sobě kombinoval 120GB SSD a 1TB HDD plotnu, tento disk se však nedočkal nástupce a WD již jej v současné nabídce nemá. Před půl rokem WD koupilo firmu SanDisk a výsledkem akvizice je konečně uvedení prvních SSD disků pro běžné domácí uživatele.

V první vlně uvádí WD dvě řady SATA SSD disků WD Green a WD Blue. Prvně jmenovaná řada WD Green je určena pro nenáročné uživatele, kteří chtějí upgradovat starší notebook z HDD disku na SSD a vystačí si s kapacitou od 120 do 240 GB. Disky této kategorie dosahují průměrných přenosových rychlostí okolo 540 MB/s (čtení), resp. 405 MB/s (zápis). Zajímavé budou i cenou, která byla stanovena na 89 eur Kč za 240 GB modely. K oběma typům nových SSD disků WD je k dispozici monitorovací software WD SSD Dashboard, který umožňuje nepřetržitou kontrolu a monitorování stavu disku, jeho výkonu a kapacitu.

Pro náročnější zájemce je určena modelová řada WD Blue s kapacitou 250 GB, 500 GB a 1 TB. Podle výrobce dosahují disky této řady praktického maxima SATA rozhranía dokáží číst data rychlostí 545 MB/s a zapisovat je rychlostí 525 MB/s. Ceny disků byly stanoveny na 99 eur za 256GB verzi, 169 eur za 512GB verzi a 339 eur za 1TB modely.

Obě řady se mohou pochlubit nízkou spotřebou. Oba disky se vyrábí jak v podobě M.2 miniSSD modulů, tak  2,5“ SATA balení. WD zatím uvedl pouze SATA SSD verze, ale v budoucnu plánuje i představení rychlejších PCIe NVMe SSD disků. Recenyi prvního disku WD Blue přineseme v Chipu 12/2016.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání