Menu

Hesla se do budoucna zruší: půjde to ale pomalu a uživatelé si budou muset zvyknout

09.06.2022 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Hesla se do budoucna zruší: půjde to ale pomalu a uživatelé si budou muset zvyknout

Hesla se do budoucna zruší: půjde to ale pomalu a uživatelé si budou muset zvyknout | foto: Towfiqu barbhuiya/Unsplash

Apple, Google a Microsoft hovoří v oblasti budoucnosti používání hesel jednotnou řečí. Hesla se zruší. V posledních dnech se přidává i známý správce hesel, LastPass. O co jde a co to bude znamenat pro uživatele.

Úkol pro nástroje, jakými jsou správci hesel, není příliš složitý. Každý uživatel se dnes potýká s velkým počtem přihlašovacích účtů a používaných hesel. Správce hesel je bezpečným pomocníkem pro snadnější přihlašování bez nutnosti pamatovat si každé heslo, které by mělo být dostatečně složité.

Co si ale máme myslet o tom, že kromě Apple, Google a Microsoftu o budoucnosti bez hesel začíná hovořit i známý poskytovatel správce hesel, LastPass?

Dlužno podotknout, že myšlenka zrušení hesel při přihlašování není tak úplně nová. Z každodenního života ale každý ví, že hesla se dnes používají všude. V současné době je v aplikaci LastPass k dispozici možnost odemknout správce hesel bez zadání hlavního přístupového hesla. Místo toho se používá aplikace LasPass Authenticator.

Bez hesla to tak úplně není

bitwarden2

Mnoho pohodlí: Bitwarden nabízí velkorysého klienta pro Windows | Zdroj: Bitwarden screenshot

Odemknutí správce hesel bez zadání hesla jednak není úplnou novinkou, ale především hesla zcela neodstraňuje. V mobilních telefonech se to už pomalu stává standardem: většina správců hesel umožňuje po nastavení odemknutí otiskem prstu nebo rozpoznáním obličeje.

Totéž platí i pro mnoho klientských aplikací, které se spoléhají například na funkci Windows Hello. Například bezplatná verze Bitwardenu tuto možnost využívá. Pak už nemusíte zadávat hlavní heslo. Stačí rozpoznání obličeje nebo otisk prstu a trezor se otevře.

Poté můžete přistupovat k uloženým heslům a v mnoha případech je nechat i automaticky vložit. Takže už není nutné nic psát, ani kopírovat.

To vám sice práci s hesly ušetří, ale zcela vás jich nezbaví. Pokud poskytovatelé některých služeb trvají na zadání hesla, můžete se přihlásit jen jeho použitím.

Apple, Google a Microsoft se chtějí hesel zbavit

taptologin

Přihlášení bez hesla znamená v případě smartphonu pouze jediné klepnutí. | Zdroj: Shutterstock

K budoucnosti zcela bez používání hesel by mohly vést současné snahy technologických gigantů Apple, Google a Microsoft. Chtějí společně podporovat přihlašování pomocí standardu FIDO2. Například Apple v novém iOS 16 zavádí podporu tzv. Passkeys. K biometrickému ověřování používá Touch ID nebo Face ID, a k synchronizaci na zařízeních iPhone, iPad, Mac a Apple TV s koncovým šifrováním používá propojení prostřednictvím klíče iCloud. Passkey funguje také pro aplikace a webové stránky. Uživatelé se tak na ostatních zařízeních jiných výrobců mohou k aplikacím a webovým službám přihlásit pouze s pomocí iPhonu.

Aby se tedy uživatelé museli o hesla starat co nejméně a přihlašovací údaje byly dostupné napříč zařízeními, mají byt synchronizovány prostřednictvím cloudů poskytovatelů.

Uživatelům, kteří jsou citliví na ochranu dat a bezpečnost, se to ale líbit nebude. Zejména proto, že koncové šifrování není v tomto případě povinné.

Přihlášení k Windows bez hesla

authenticator

Microsoft Authenticator uživatele vyzve k potvrzení prostřednictvím push oznámení. | Zdroj: Microsoft Authenticator

Jak vypadá přihlašování bez hesla do Windows si dnes už může vyzkoušet každý. Vyžaduje to ale přihlášení pomocí Microsoft účtu. Kromě toho je ve smartphonu zapotřebí aplikace Microsoft Authenticator.

V nastavení Microsoft účtu klikněte na část "Zabezpečení". Zde klikněte na možnost "Aktivovat". Aby tato funkce fungovala, musíte nejprve aplikaci Authenticator s účtem propojit.

Přihlášení do Windows pak bude fungovat prostřednictvím smartphonu. Aplikace Authenticator odešle push oznámení, které potvrdíte klepnutím.

Obnovená snaha o zrušení hesla

Všichni se shodují, že hesla nejsou nejlepším způsobem ochrany dat. Už mnoho let se vývojáři snaží, aby hesla byla zbytečná. Doposud se to nepodařilo. Pokud se k tomuto trendu nyní připojí Apple, Google a Microsoft, bude to samozřejmě mít větší váhu. Potřebná technologie také bude dostupná ve všech hlavních operačních systémech.

Přesto si bude nutné počkat, jak to celé uživatelé přijmou, jak se postupně s bezheslovým přihlašováním seznamují a jak pracují se stávajícími účty. Zejména uživatelé, kteří používají velké množství účtů, nebudou s nutností přejít na přihlašování bez hesla příliš spokojeni.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Co by udělal hackerskej šmejd?

  Hackerskej šmejd v tomto případě nejdřív hackne databázi otisků prstů, uloženou u příslušné firmy a pak už si jen vybere, koho vydusí…

  Reagovat na komentář

  Dnešní doba a budoucnost

  Tak jsem si myslel, že to nejhorší už nás potkalo v této dnešní době. Hluboce jsem se zmýlil. Takže Pelc Jan: …a bude hůř

  Reagovat na komentář

  Možná by to šlo i bez hesel

  Snad nejlepším způsobem by byly otisky prstů oprávněných osob. Jak by hackerskej šmejd získal jejich otisky…?

  Reagovat na komentář

  Reakce na Bohuslav.: Dalším pseudodemokratickým zemím.

  Reagovat na komentář

  Hesla se do budoucnosti zruší.

  Maj to v těch společnostech dobře vymyšlené. Odstraníme hesla a vy hlupáci nám dáte své biometrické udaje. To se tajným službám USA a dalších pseudodemokra­tických zemí bude dozajista hodit. Nejlepší je vést stádo ovcí ke srázu a to stádo si krásně bečí, jak je cesta dobrá.

  Reagovat na komentář

  Kritika rušení přihlašování pomocí hesel

  Nesouhlasím s jednostranným a nedemokratickým zavedením přihlašování do počítače a k užívaným účtů pouze pomocí „chytrých“ mobilů, bez hesel. Sám jsem mobil z určitých důvodů odhlásil. V tomto případě přijdu i o možnost pracovat a tvořit na počítači? Nechte i současnou možnost přihlašování pomocí hesel!

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení