Menu

Holografický zápis dat

06.05.2009 23:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
500 GB na disku velikosti CD

Holografický zápis dat: 500 GB na disku velikosti CD

Společnost General Electric ohlásila průlom v technologii holografického uchovávání dat. Výzkumná divize společnosti představila disk velikosti CD, na který lze uložit až 500 gigabajtů dat. „Toto je neuvěřitelný pokrok," tvrdí Brian Lawrence, který vede projekt holografického zápisu dat u GE.

Holografické uchovávání dat spočívá zjednodušeně řečeno v tom, že je informace na disku uchovávána trojrozměrně. Starší média jako jsou CD či DVD uchovávají informace pouze dvourozměrně. Celý proces funguje na způsobu vtisknutí chemických změn ve formě obrazců, tedy hologramů, na disk po celé jeho ploše. Tyto obrazce pak čte laser podobný těm v Blu-ray mechanikách.

Uvedení této technologie na trh bude nějaký čas trvat. Zajímavostí jistě je, že objev principu holografie pochází z našeho regionu. Objevil jej maďar Dennis Gabor v roce 1948. O třiadvacet let později získal Nobelovu cenu za fyziku.

Video o projektu najdete zde.

Zdroj: GE

Pavel Trousil

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení