Menu

Hrozby roku 2008

16.01.2009 00:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
statistiky a předpovědi firmy Eset

 

Největší hrozbou na konci roku byl červ zneužívající funkci ve Windows

 

Nejvyšší počty detekcí v posledním měsíci minulého roku zaznamenala hrozba INF/Autorun (10,64 %). Vyplývá to z analýzy systému ESET ThreatSense.Net. INF/Autorun zneužívá funkci automatického spuštění ve Windows a díky velkému rozšíření přenosných USB disků a paměťových karet se celý rok 2008 vyskytuje na předních místech virových žebříčků. Druhou nejvíce šířenou hrozbou v prosinci 2008 byl trojan Win32/PSW.OnLineGames, vykrádající artefakty a hesla z počítačových her.

Na třetím místě byla v prosinci komplikovaná hrozba Win32/Conficker (3,90 %). Jde o síťového červa šířícího se zneužíváním známé zranitelnosti v operačním systému Windows. Slabina se nachází v RPC podsystému a červ ji dokáže zneužít i na dálku. Win32/Conficker se snaží stáhnout do počítače různé infiltrace, především adware (nevyžádaná reklama). Kromě toho vypíná Windows firewall a spouští http server na náhodném portu. ESET tuto hrozbu odhaluje, doporučuje však uživatelům nezapomínat na update operačního systému. Do první pětky se s podílem 3,01 % všech detekovaných infiltrací v prosinci 2008 dostal Win32/Agent. Jde o generické označení různorodých trojanů, mezi kterými jsou vykradači citlivých údajů z infikovaných počítačů. Mezi nejrozšířenějšími „viry“ se v prosinci udržela i potenciálně nevyžádaná aplikace  Win32/Toolbar.MyWebSearch (3,00%). Jedná se o přídavný panel, který veškeré vyhledávání uživatele na internetu směřuje přes stránku MyWebSearch.com.

Česko

Při pohledu na výsledky detekcí v Česku je zřejmé, že typy hrozeb se dlouhodobě nemění, jen se mění jejich pořadí. Nejrozšířenější infiltrací byla v prosinci 2008 hrozba Win32/Toolbar.MyWebSearch (4,99 %), následuje Win32/Adware.Virtumonde (2,81 %) a INF/Autorun (2,78 %).

Graf globálních hrozeb podle ESET ThreatSense.Net (prosinec 2008)


Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení