Menu
CHIP Speedtest

Huawei, Xiaomi a další: budou čínské smartphony bez obchodu Play?

10.02.2020 08:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Huawei, Xiaomi a další: budou čínské smartphony bez obchodu Play?

Vypadá to, že propast mezi Googlem a čínskými výrobci smartphonů se prohlubuje. Podle nejnovějších informací se čtyři největší společnosti chtějí ke Google Play otočit zády a místo toho zahájit vzájemnou spolupráci.

Budoucnost Androidu na smartphonech čínských výrobců je už delší dobu výbušným tématem. Poté co výrobce Huawei dostal negativní stanovisko a její budoucí zařízení se vysoce pravděpodobně budou muset obejít bez operačního systému od Googlu, začal kromě vlastního operačního systému hledat i jiné možnosti. Podle informací, které vydala agentura Reuters, se Huawei brzy spojí s dalšími výrobci a hodlá vyhlásit společnosti Google válku.

Spolu s Huawei se toho zúčastní i společnosti Oppo, Vivo a Xiaomi. Tato čtveřice bude údajně přítomna závěrečných jednání o "Global Developer Service Alliance". Cílem je, aby se poskytovatelé všech aplikací pro smartphony mohli přímo registrovat na webových stránkách těchto čtyř výrobců, vložit svůj produkt a tím aktivovat jeho dostupnost pro všechy značky chytrých telefonů. Pokud se to podaří, bude to velkou úlevou po vynaloženém úsilí.

Jak to bude dále s čínskými výrobci smartphonů?

googleplaystore1

Kromě vývoje vlastního operačního systému hledá Huawei i další řešení negativního stanoviska k budoucí možnosti využívání Androidu.

Díky novému konceptu by Huawei a další výrobci mohli přímo oslovit vývojáře aplikací a obejít tak nutnost použít obchod Google. Kromě toho bude možné prostřednictvím webové stránky a smartphonů čínských výrobců nabízet hudbu, videa anebo elektronické knihy. Tím by se vyloučila velká část problémů, vyplývajících z amerického embarga a nedostupnosti technologií Google.

Huawei, Xiaomi, Vivo a Oppo chtěli zahájit činnost nové aliance v březnu 2020. Zda se podaří tento časový rámec dodržet, se insiderům z Reuters zatím zjistit nepodařilo. Čtveřice výrobců tvořila ve čtvrtém kvartálu 2019 zhruba 40 % celkového objemu dodávek smartphonů.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.