Menu

Huawei z Ruska stále neodchází, přesto uzavírá prodejny. Má k tomu zvláštní důvod

10.06.2022 10:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Huawei z Ruska stále neodchází, přesto uzavírá prodejny. Má k tomu zvláštní důvod

Huawei z Ruska stále neodchází, přesto uzavírá prodejny. Má k tomu zvláštní důvod | foto: Kārlis Dambrāns / Flickr

Společnost Huawei se, jako celá řada jejích čínských souputníků, stále nerozhoupala k odchodu z Ruska na protest proti vojenské agresi, kterou režim Vladimira Putina rozpoutal na Ukrajině. Jenomže začíná pozvolna uzavírat pobočky s velmi zvláštním vysvětlením.

Ohledně jistých změn u ruského zastoupení firmy Huawei informovala agentura RIA Novosti. Ta s odkazem na “neznámý zdroj” uvedla, že Huawei v největší zemi světa uzavřel 4 prodejny z 19. Za poslední dobu šlo o obchody v Ufě, Novokuzněcku a Rostově na Donu. Již předtím, konkrétně 28. února, byla zrušena největší značková prodejna Huawei v moskevském obchodním centru Riviera.

Přesto ale vedení čínské firmy mlčí a aktuální dění nijak nekomentuje. Oficiální stanovisko společnosti Huawei k rusko-ukrajinské situaci rovněž neznáme, vedení totiž odmítlo jakékoliv komentáře. Situace uvnitř podniku dokonce vyeskalovala do takové úrovně, že zkraje března opustili dva klíčoví lidé užší vedení Huawei ve Velké Británii. Také české zastoupení odmítá cokoliv ohledně Ruska komentovat. Oficiální tvrzení se tak nemění a Huawei stále v Rusku zůstává.

Huawei trpí na nezájem

Agentura RIA Novosti cituje svůj neznámý zdroj, který má být ale úzce spojen s Huawei, a ten tvrdí, že hlavním důvodem k uzavření některých prodejen je nedostatek produktů na skladech a také pokles poptávky po chytrých telefonech. Zrovna pokles zájmu o své smartphony zažívá Huawei i na dalších evropských trzích, uživatelům vadí zejména absence licencovaných služeb a aplikací Google. Uzavírat v nich prodejny však nehodlá.

V Rusku panuje velmi neblahá ekonomická situace, mezi příjmovými skupinami jsou obrovské rozdíly, inflace se v těchto dnech pohybuje kolem 18 %. Dopady západních sankcí míří jak na tu nejbohatší vrstvu, tak i na běžné občany.

Velká spousta výrobců a firem nejen z technologického odvětví se již rozhodla z Ruska odejít, zpřetrhat vazby a na trhu s okamžitou platností přestat fungovat. Týká se to například amerického Applu, Samsungu, nebo třeba řetězce rychlého občerstvení McDonald’s. Dost podniků z Číny však na ruském trhu stála zůstává – namátkou třeba Acer, Asus, Xiaomi nebo Tencent.

Zdroj: RIA Novosti, Fortune

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení