Menu

IDF - Intel Developer Forum

21.08.2008 23:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
novinky z konference

Intel Developer Forum: novinky z konference

V San Francisku právě probíhá mezinárodní konference Intel Developer Forum na které Intel a další firmy z oboru IT prezentují a diskutují novinky i výhledy do budoucna.

Rychleji a úsporněji

Společnost Intel se v příštích letech opět zaměří na dosažení vyšších výkonů a energetických úspor svých procesorů. Ve svém příspěvku to řekl Pat Gelsinger, senior viceprezident a ředitel divize Digital Enterprise Group. Podrobně představil vlastnosti nové generace procesorů Intel včetně nového „turbo režimu", který procesor přepne na vyšší rychlost a dovolí mu bez nadměrného zahřívání dosáhnout vysokého výkonu.

Jako první půjdou do výroby procesory určené pro stolní počítače s označením Intel Core i7 a procesory pro serverové systémy (kódové označení „Nehalem-EP"). V druhé polovině roku 2009 plánuje Intel zahájit výrobu dalších modelů - platformy mobilních zařízení (kódově označených „Havendale" a „Lynnfield"), procesorů pro stolní počítače („Auburndale" a „Clarkdale") a procesor s kódovým označením Nehalem-EX je navržen pro trh rozšiřitelných serverů.

Nová generace mikroarchitektury Core využívá technologii Hyper-Threading, která umožňuje zpracovávat na čtyřech jádrech souběžně až osm softwarových vláken. Nová sběrnice QuickPath Interconnect nabízí rychlejší přístup k paměti. Technologie QuickPath vzájemně propojuje procesory, čipové sady a paměť. Ve srovnání s předchozími generacemi mikroarchitektury Core zajišťuje QuickPath až trojnásobnou šířku paměťového pásma.

Pat Gelsinger rovněž hovořil o první vícejádrové architektuře (představen byl už loni 80jádrový procesor) společnosti Intel, kódově označené Larrabee. První produkt založený na této architektuře se předpokládá v letech 2009 či 2010. Bude určen zejména pro zpracování grafiky v osobních počítačích a bude podporovat DirectX, OpenGL a dnešní programy a hry. Od technologie Larrabee se očekává, že v celém oboru podnítí úsilí vytvářet a optimalizovat software pro desítky, stovky či tisíce procesorových jader, která budou podle odhadů využívána v počítačích budoucnosti.

Mobilní čtyřjádro

Na IDF bylapředstavena přenosná pracovní stanice a mobilní procesor Intel Core 2 Extreme. Pro čtyři jádra stačí příkon pouze 45 wattů.

Pro vylepšení mobilní platformy má přispět i nová produktová řada vysoce výkonných disků SSD (Solid State Drive). Jejich přenosová rychlost má být až 250 MB/s a kapacitu až 160 GB. Mají rychlejší odezvu, nižší spotřebu energie a jsou spolehlivější při práci v náročných podmínkách. Na trhu budou koncem letošního roku.

Základ pro nettopy

Zatím se v souvislosti s procesorem Atom mluví více o netboocích (přenosných zařízeních), ale tento úsporný procesor je určen i pro desktopová zařízení nazvaná nettopy. Na IDF byla předsatvena nová základní deska D945GCLF2 pro Atom 330. Deska má formát miniITX a je tedy velmi malá. Založena je na čipové sadě 945GC Express. Podporuje rozhraní IDE, SATA, S-Video, USB, LAN a má zvukové výstupy

Zdroj: Intel

Pavel Trousil

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení