Tip pro WhatsApp: kontrola, kdo zprávu skutečně přečetl
Messenger WhatsApp má mnoho funkcí pro zjednodušení komunikace. Mimo jiné si v něm můžete…
Vysoká popularita vyměnitelných médií s velkou kapacitou na přenášení dat mezi počítači způsobuje nárůst výskytu počítačových hrozeb. Potvrzují to i únorové výsledky statistického systému ESET ThreatSense.Net. Ve druhém měsíci tohoto roku se stala „top hrozbou" rodina trojských koní Win32/PSW.OnLineGames (7,33 %). Tyto trojské koně se schopnostmi keyloggeru i rootkitu nejvíce ohrožují hráče počítačových her. Nejde přitom o žádnou zábavu, ale o tvrdý byznys s odcizenými virtuálními identitami. Autoři těchto hrozeb využívají různorodé techniky sociálního inženýrství a phishingové útoky. Některé z trojských koní vykrádajících údaje z on-line her používají ke svému šíření i vyměnitelná média a jsou poté detekovány jako INF/Autorun (6,44 %). Tato hrozba skončila v únoru 2009 na druhém místě. Třetí místo patří novince Win32/Conficker.AA, která začala ohrožovat počítače koncem minulého roku a která například vyřadila z provozu stovky počítačů v anglických nemocnicích. Červ Win32/Conficker.AA (5,38 %) se šíří prostřednictvím sdílených souborů a přenosných médií, jako jsou USB klíče. Na průnik do počítače využívá nezáplatovaný operační systém a automatické otevírání přenosných médií po připojení či vložení do počítače (autorun.inf). Červ se připojuje ke vzdáleným počítačům a pokouší se zneužít chybu ve službě Server Service. Záplata operačního systému je k dispozici od října 2008, miliony uživatelů ji však stále ještě neaplikovaly. Doporučení: ESET má na svých stránkách k dispozici nástroj Conficker removal tool, který červa odstraní. Win32/Agent (3,67 %) se mezi top hrozbami udržel i v únoru. Jde o generickou detekci rodiny infiltrací se schopností vykrádat údaje z počítače. Páté místo v žebříčku globálních top počítačových hrozeb patří modifikované verzi červa Win32/Conficker.A. Tato hrozba se však nešíří prostřednictvím vyměnitelných médií, jako je tomu v případě rozšířenějšího červa Win32/Conficker.AA.
Počítače českých uživatelů v únoru masově napadl známý vykradač údajů Win32/Agent (5,68 %). Popularita USB a jiných přenosných médií i v Česku podporuje šíření hrozeb využívajících nástroj autorun.inf v operačním systému MS Windows. INF/Autorun tak u nás obsadil čtvrté místo v žebříčku nejčastěji detekovaných infiltrací (2,89 %), Win32/Conficker.AA je desátý (1,38 %). Dlouhodobě se v ČR nejvíce šíří adware, tedy nevyžádaná reklama.
Jaká je situace v jiných evropských zemích? Nejenom v Česku, ale i v Německu, Finsku, Litvě a Lotyšsku nejčastěji ohrožoval počítače červ Win32/Agent nebo Win32/Agent.NFL. WMA/TrojanDownloader.GetCodec.Gen dominoval ve většině evropských zemí, jako například v Rakousku, Švédsku, Dánsku, Švýcarsku, Řecku, Holandsku, Itálii či Maďarsku.
Vysoká míra detekce (přibližně 10 % a více) červa Win32/Conficker.AA byla zaznamenána v Rusku, na Ukrajině nebo v Rumunsku. Mezi top hrozbami se však objevuje téměř ve všech evropských zemích. Zajímavá je situace na Slovensku, kde se Conficker nedostal ani do Top 20. Globálně nejrozšířenější hrozba Win32/PSW.OnLineGames (populární především v Asii) zasáhla nejvíce počítačů ve velkých evropských zemích, jako jsou Polsko (8,93 %), Francie (8,06 %) a Španělsko (6,95 %).
Info: www.eset.cz
Graf globálních hrozeb podle ESET ThreatSense.Net v únoru 2009.
Messenger WhatsApp má mnoho funkcí pro zjednodušení komunikace. Mimo jiné si v něm můžete…
Sada freewarových systémových utilit Microsoft PowerToys zjednodušuje v mnoha směrech…
Ukážeme vám zajímavý trik a specifický nástroj, který vám umožní rychle zjistit, které…
Filmová klasika, která není nikde jinde k dispozici: na webu digitální knihovny archive.org…
FBI varuje před stále častějším používáním umělé inteligence k vytváření falešných videí,…
Vypadá to, že asistentka Cortana, se kterou se mohli setkávat uživatelé Windows, půjde ještě…
PowerVia je název nové technologie výroby čipů Intelu. Tato technologie přidává separátní…
Německý úřad pro ochranu osobních údajů chce podniknout kroky po úniku dat v Tesle. Podle…