Menu

Informace o WWDC 2020: Apple pracuje na mnoha zajímavých novinkách

19.06.2020 16:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Informace o WWDC 2020: Apple pracuje na mnoha zajímavých novinkách

Informace o WWDC 2020: Apple pracuje na mnoha zajímavých novinkách | foto: CHIP

V pondělí 22. června v sedm hodin večer začíná hlavní vývojářská konference Apple. Vypadá to, že v průběhu čistě digitální události se Apple chystá představit hned několik skvělých novinek.

I Apple musel v souvislosti s koronavirovými omezeními přehodnotit své plány a reorganizoval WWDC 2020 (Worldwide Developers Conference) jako čistě digitální událost. Pro uživatele to až zas taková změna není. Po léta už je běžnou praxí, že minimálně úvodní trendová přednáška je vysílána živě. Keynote bude možné sledovat i letos. Začíná v pondělí, 22. června, 19:00 hodin a sledovat ji bude možné na apple.com, aplikaci Apple Developer, web Apple Developer, Apple TV nebo YouTube. Zatím není oficiálně známo, jaké inovace Apple potvrdí před vývojáři z celého světa, ale pár věcí je víceméně jasných.

Nový iOS 14

applenews1

Nová verze iOS je považována za jistou inovaci WWDC.

Představení iOS 14 je považováno za jisté a protože od loňského roku existuje i oddělená verze pro iPad, mohou se uživatelé těšit také na iPadOS 14. Čerstvá testovací verze iOS 14 už byla uvolněna tak jako tak čili i bez oznámení Apple ji lze prozkoumat. Podle všech informací se Apple chce zaměřit především na výkon a kvalitu, a v porovnání s verzí iOS 13 minimalizovat počet chyb. K jejím hlavním inovacím patří především:

Výchozí obrazovka: všechny aplikace na home screenu by měly být zobrazeny v nové podobě seznamu. Nebude tedy nutné procházet další stránky na výchozí obrazovce ani aplikace složitě hledat. Tato forma zobrazení už existuje na Apple Watch.

Fitness aplikace: aplikace pro podporu tělesných aktivit jsou zajímavým tématem nejen v dobách koronavirových omezení. Apple si řekl, že nabídne svou vlastní fitness aplikaci, která bude použitelná ke stahovaní tréninkových videí.

Oznámení: aktualizace aplikace pro oznamování novinek je považována za jistou. Mimo jiné by měla umožňovat zmínit individuální účastníky skupinových chatů. Praktická bude možnost ztlumit chat a nechat se upozornit pouze v případě, že jste osloveni přímo.

Vlastní standardní aplikace: už delší dobu je záměrem (a snad se to povede v iOS 14) umožnit nahrazení standardních aplikací pro mail, hudbu a internet – prohlížeč Safari, a místo nich v systému umožnit určit aplikace třetích stran.

Nabídka tapet: systém iOS 14 by měl pravděpodobně používat tapety, které budou v pravidelných intervalech měnit pozadí.

WatchOS7 jako příprava na Apple Watch Series 6

applenews2

watchOS7 by měl nabídnout možnost více funkcí pro vzhled hodinek.

Podle odhadů už Apple prodal přibližně 100 milionů hodinek Apple Watch a považuje se za jisté, že v brzké době budou uvedeny Apple Watch Series 6. Jako aktualizace operačního systému bude přidán watchOS 7. Apple pravděpodobně vybaví novými funkcemi zobrazení na displeji hodinek aby je bylo možné jednoduše sdílet anebo vytvářet z fotografií. Apple chce také připravit ochranná opatření pro děti, protože hodinky stále častěji pořizují i rodiče svým potomkům. V tomto ohledu by také mělo být mnohem snazší spravovat watchOS 7 z rodičovského iPhonu.

macOS 10.16 a tvOS 14

applenews3

Prosakují informace, že Apple pracuje na novém zařízení Apple TV.

Zařízení iPhone a Apple Watch určují trendy, ale Apple kromě nich vyrábí také počítače a Apple TV box. A také v těchto dvou oblastech jsou k dispozici aktualizace operačních systémů. macOS 10.16 získává inovace už léta, takže pokud tomu tak bude i letos, bude jistě aktualizována aplikace Messages. Další předem instalované programy také získají aktualizace, fanouškům dlouho chyběla překladatelská funkce pro Safari. Přesto o macOS nejsou známy žádné informační úniky, ani pojmenování pro nástupce Cataliny.

Systém tvOS14 je zajímavý jen pro hardcore fanoušky, ale kolují zvěsti o novém Apple TV boxu. Měl by nabízet rychlejší hardware a možná i aktualizaci HDMI. V novém tvOS by měl být k dispozici i dětský koutek, kde bude možné nastavit, jak dlouho mohou zařízení používat děti.

Ještě jedna věc: Macy s procesory ARM

applenews4

iMac by měl být zásadně přepracován.

WWDC je událost orientovaná více na software a služby, nový hardware se představuje jinde. Obě sféry jsou ale vzájemně velmi úzce spjaty a říká se, že v budoucnu se Apple může odvrátit od Intelu a vybavit své počítače Mac procesory ARM.

Výhoda by byla v tom, že stejně jako v případě telefonů iPhone a tabletů iPad lze hardware i software dodávat ze stejných zdrojů. Samozřejmě s tím ale musí být ve shodě i vývojáři, protože bude potřeba software přizpůsobit nové platformě. První počítače Mac, postavené na platformě ARM, se neočekávají dříve než v roce 2021. Apple ale chce využít WWDC k tomu, aby si zajistil u vývojářů podporu pro změnu kurzu.

Pravděpodobně bude ukázán i nový iMac, který má pouze minimální okraje kolem obrazovky a proto jej lze na první pohled zaměnit za monitor.

Očekávají se zajímavé inovace

Na WWDC se očekává stanovení dalších milníků společnosti Apple a k tomu bude potřeba souhlas vývojářů. Přechod od procesorů Intel na ARM by byl velkým krokem, který musí být připraven a pro nějž je podpora vývojářů nezbytná. Před 15 lety byl přechod na Intel odstartován také na WWDC.

Za jisté jsou považovány aktualizace systémů iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 a tvOS 14, i když přesné funkce nejsou zatím známy. Následovat by měly předběžné verze a start testovací fáze, postupné uvolňování pravděpodobně na podzim.

mohlo by vás také zajímat: iphone 12 už zcela bez kabelů – unikly zajímavé informace o chystaném novém modelu

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení