Menu

Intel a Nokia

23.06.2009 23:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
společně chtějí změnit svět mobilních počítačů

Intel a Nokia: společně chtějí změnit svět mobilních počítačů

Společnou vizí obou firem Intel a Nokia, které oznámili uzavření strategického partnerství, je vytvoření zcela nové mobilní platformy, která překoná současné smartphony, notebooky i netbooky a otevře prostor pro vývoj nového hardwaru, softwaru a mobilních internetových služeb.

Nová zařízení budou založena na architektuře Intel a čipových sadách kombinujících výkon špičkových počítačů se širokopásmovou komunikací a všudypřítomým připojením k internetu. Intel i Nokia chtějí při vývoji nových zařízení využít zkušeností, nabytých roky práce v roli světových špiček ve svých oborech. Zařízení budou kombinací toho nejlepšího z obou světů - počítačového i komunikačního. Spotřebitelům nabídnou mobilní aplikace a vždy dostupné bezdrátové připojení k internetu, to vše v malém a uživatelsky příjemném zařízení, které se vejde do kapsy.

Obě firmy očekávají, že spolupráce přinese řadu zásadních inovací. Společné úsilí v několika projektech vývoje open-source softwaru má připravit potřebné softwarové technologie pro použití v platformách Moblin a Maemo - linuxových operačních systémech, určených pro nová mobilní zařízení. Moblin je optimalizovaná open source verze operačního systému Linux, která dokáže zprostředkovat vizuálně bohatý internetový zážitek na zařízeních založených na procesorech Intel Atom (MID, netbooky, nettopy, zařízení IVI a další integrované systémy). Více informací naleznete na adrese www.moblin.org.

V rámci dohody podepsaly společnosti Intel a Nokia i dohodu, která Intelu umožní licencovat technologie modemu Nokia HSPA/3G. Cílem je vyvinout platformu kombinující nejlepší modemové technologie 3GPP s vysokým výpočetním výkonem a nízkou spotřebou elektrické energie.

Zdroj: Intel, Nokia

Pavel Trousil

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení