Menu

Intel Knights Corner – 22nm a více než 50 jader

01.06.2010 08:13 | Redakce Chip + Přidat komentář
Společnost Intel zveřejnila své plány uvést na trh nové výrobky založené na architektuře Intel Many Integrated Cores (MIC). Ty vytvoří platformy schopné provádět až triliony výpočtů za sekundu, přičemž však zároveň budou nabízet výhody standardních procesorů Intel.

První multijádrový superprocesor nese kódové označení Knights Corner, bude vyroben 22nm procesem a bude určen zejména pro nejnáročnější segment počítačů, tedy počítače využívané k vědeckému výzkumu, klimatickým simulacím nebo pro finanční aplikace. Za pomoci Mooreova zákona bude možné škálovat na jediném čipu více než 50 procesorových jader. Zatímco většinu pracovní zátěže budou zvládat procesory Intel Xeon, architektura Intel MIC bude nabízet větší příležitosti pro vysoce paralelní aplikace.

 

Vybraným vývojářům jsou aktuálně expedovány vývojové sady, které nesou označení Knights Ferry. Ve druhé polovině roku 2010 hodlá Intel rozšířit objem vývojových nástrojů pro architekturu Intel MIC. Společné softwarové nástroje a optimalizační techniky mezi architekturou Intel MIC a procesory Intel budou podporovat různé programovací modely, které následně vědcům, výzkumným pracovníkům a konstruktérům poskytnou nebývalý výkon a umožní výrazné urychlení jejich práce. Architektura Intel MIC vychází z několika projektů společnosti Intel, a to včetně Larrabee nebo výzkumných projektů Intel Labs, jako je například projekt Single-chip Cloud Computer.

 

„Tým openlab ve švýcarském CERNu dokázal uskutečnit migraci složitého paralelního benchmarku C++ na vývojovou platformu Intel MIC během několika dní,“ prohlásil Sverre Jap, technický ředitel CERN openlab. „Důvěrně známý hardwarový model nám umožňuje rozběhnout software podstatně dříve, než jsme čekali.“

 

„Procesory Intel Xeon a nyní naše nové produkty architektury Intel MIC mají skutečně potenciál posunout hranice vědy a objevů, stejně tak, jako Intel urychluje řešení některých nejzásadnějších problémů lidstva,“ říká Kirk Skaugen, viceprezident a generální manažer Intel Architecture Group, a dodává: „Architektura Intel MIC posílí nabídku našich HPC produktů a řešení instalovaných v bezmála 82 % světových superpočítačů. Dnešní investice svědčí o rostoucím odhodlání společnosti Intel podílet se na globálním společenství vysoce výkonných počítačů.“

 

 

Nová Exascale Lab

V reakci na potřeby složitých simulací na úrovni petaflopových a exaflopových superpočítačů oznámí společnosti Intel, Forschungszentrum Jülich (FZJ) a ParTec několikaletou smlouvu, jež povede k vybudování laboratoře ExaCluster Laboratory (ECL) v Jülichu. Laboratoř bude vyvíjet klíčové technologie, nástroje a postupy pro nejvýkonnější počítače, přičemž se zejména bude zaměřovat na škálovatelnost a odolnost těchto systémů. ECL se stane nejnovějším přírůstkem do rodiny Intel Labs Europe, což je síť výzkumných a inovačních středisek, jež pokrývá celý region.

 

Webcast z prezentace Kirka Skaugena na International Supercomputing 2010 bude dostupný na: http://lecture2go.uni-hamburg.de/live.

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení